Tecavüz skandalları Ekümenik Kilise günlerini gölgeliyor

Almanya'nın Münih şehrinde Ekümenik Kilise Günleri, Kilise ve kurumlarında meydana gelen tecavüz olaylarının gölgesinde başladı.

Tecavüz skandalları Ekümenik Kilise günlerini gölgeliyor


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Katolikler ile Protestanlar, ‘Son Akşam Yemeği’ olarak bilinen ve Hz. İsa (a.s.)’ın çarmıha gerilmeden önce arkadaşlarıyla birlikte yediği son akşam yemeğini sembolize eden kutlama konusunda anlaşamıyorlar. Katolik Kilise, Protestanların bu kutlamaya katılmalarını istemiyor.

Kilise Günleri’nin ikincisinde tecavüz skandallarından dolayı Kilise’ye karşı duyulan güvensizliğin giderilmesi için büyük çaba sarfediliyor. Papa 16. Benedikt kutlamalara gönderdiği yazılı selamlama mesajında, Kilise’nin umut yeri olduğunu belirterek, Hristiyanlara Kilise’den yüz çevirmeyin çağrısı yaptı. Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler de sosyal ve insancıl bir dünya için Kilise’nin gerçekleştirdiği büyük kazanımlara dikkat çekti.

Ekümenik Kilise Günleri’nin başkanları Alois Glück ve Eckhard Nagel, Münih’teki Theresien çayırında yapılan açılış ayininden önce yaptıkları konuşmalarda tecavüz skandallarının tam olarak açıklığa kavuşturulmasının çok önemli olduğunu, Kilise hayatının içerdiği konuların genişletilmesi gerektiğini ve Hristiyanların sosyal hizmet anlayışının yeniden toplumun ortasına yerleştirilmesi gerektiğini belirttiler.

Yaklaşık 125.000 katılımcının kaydolduğu Kilise Günlerinde dini ve politik konuların işlendiği 3000 civarında program gerçekleştirilecek. Çok sayıda politikacı programlara katılacak. Başbakan Merkel de Cuma günü gelerek bir konuşma yapacak. Açılış ayinine Münih başpiskoposu Reinhard Marx ve Bavyera Eyalet piskoposu Johannes Friedrich katıldılar.

Katolikler, Protestanların aralarındaki teolojik ihtilaflardan dolayı Hz. İsa (a.s.)’ın çarmıha gerilmeden önceki son akşam yemeğini sembolize eden kutlamaya katılmalarını istemiyorlar. Bu yüzden bütün mezheplerin katılabileceği ve Ortodoks Hristiyanların kutladığı ‘Vesper’ ikindi kutlaması yapılacak. Davetliler toplam 1000 sofrada dağıtılan ekmek ve meyvaları yiyecek.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 13:31
banner53
YORUM EKLE

banner39