Teğmenler mitinglere de el atmış

Karargâh Evleri'nde görevli teğmenlerin, Cumhuriyet mitinglerine de destek verdiği ortaya çıktı.

Teğmenler mitinglere de el atmış


Amirallere yönelik suikast iddialarına ilişkin hazırlanan iddianamede ismi geçen sanık teğmenlerin, 'Cumhuriyet mitingleri' adı altında düzenlenen organizasyonlara da destek verdiği ortaya çıktı. Aramalarda ele geçirilen notlarda, "Mitingler için bayrak teminini kim yapacak? Partiye sor ve 300 bayrak bildir. Fotoğraf çekecekleri ayarla." şeklinde talimatlar yer alıyor. 
 
Amirallere yönelik suikast iddialarına ilişkin iddianamede ilginç ayrıntılar yer alıyor. 'Miting programı' adı altında ele geçirilen notlarda bu amaçla bir görevlendirme yapıldığı ortaya çıkıyor. "Mitingler için bayrak teminini kim yapacak, partiye sor." diyen notta, 300 bayrak istendiğinin bildirilmesi aktarılıyor. Notun devamında ise, "En son bayrak sayısını U.B.E.'ye ilet. TÜBİTAK'takilerle birleştirip bildirsin. Fotoğraf çekecekleri ayarla.

Z.G. ne yapmış, T.A.'ya ziyarete gelmeli, organize için. Gazete hazırlıklarını yap. Dalkılıç işçileri C.Ş. ile organize etsin. U.A.'yı arasın. Kızları ara, geleceklerin listesini tutsunlar. H.D.'yi ara ya da mail at. Bir ekip hazırlamalı. Kaan, Türkiye'deki ilişkilerini yönlendirsin." ifadeleri yer alıyor.

DENİZ YILDIZI PROJESİNDE YER ALDI, AKTİF

Miting programı olarak geçen notların, iddianamedeki burs alacak öğrencilerin belirlenmesi aşamasındaki notlarla birleştirildiği zaman mitingden kastın 'Cumhuriyet mitingleri' olduğu ortaya çıkıyor. Bu bilgi de, öğrencilerle ilgili fişlemeler kapsamında geçiyor. Teğmen E.D. hakkındaki notlarda bu kanaat, "Sene içerisinde verilen görevleri başarı ile yerine getirdi. Aktif. Deniz Yıldızı projesi içerisinde yer aldı. Mitinglerde aktif görev aldı. Tam bir Tuncay Özkan hayranı. Yönetim kadrosunda yer almalı." ifadeleriyle aktarılıyor.

Sanıklardan biri olan Fatih Göktaş'la ilgili olarak, "Proje liderlerimizden. Burak Amaç ile birlikte çok başarılı bir sene geçirdi, yönetim kadromuzda yer aldı. Harp okulundaki birçok bilgi ve belgeye ulaşmamızda yardımcı oldu. Kendisi yaptığı çalışmalardan dolayı ödüllendirildi." notu düşülmüş. Notlarda, güvenilir ve yerinde kalması gereken Göktaş'ın, A.A.Y. kontrolünde yetiştiği, her türlü toplantı ve faaliyete katıldığı belirtiliyor. Fikri Karadağ'ın en güvendiği isimlerden biri olduğu kaydedilen Teğmen F.O. hakkında, Kadıköy'deki derneğe birçok kişinin gitmesini sağladığı ifade ediliyor. Teğmen G.D. hakkında "Çağlayan mitinglerine katılım konusunda aktif çalıştı. Gazete ve köşe yazılarını diğer arkadaşlarına okutmak için özel bir çalışma yaptı." değerlendirmesinde bulunuluyor.

İşte o fişlemelerden bazıları:  

  • O.O. hakkında: "Ders durumu normal. Deniz Yıldızı projesinde aktif rol aldı. Bursuna zam yapılabilir. Derslerini.....Yzb. takip ediyor."
  • B.A. hakkında: "Geleceği çok parlak. Bursu iki katına çıkarılmalı."
  • A.S. ile ilgili olarak: "Deniz Yıldızı projesinde aktif katılımcı. Kızlara, alkole düşkün. Bursu devam etmeli. Harp Okulu'nda işimize yarar."
  • B.B.Y. hakkında: "Burs verilmeli. ÇYDD derneğine ismi verildi. Yaz tatilinde bir kızla tanıştırılacak. Şu an mailleşiyorlar."

Teğmenler ÇYDD, ADD ve ÇEV'le bağlantılı çıktı

Amirallere suikast iddianamesi, sanık teğmenlerin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Eğitim Vakfı ile olan bağlantılarını ortaya koyuyor. İddianamedeki fişleme dokümanlarında Karargah Evleri yönetim kadrosunda yer alacak ve eylemlerde kullanılacak genç teğmenlerin söz konusu kuruluşlarla irtibat içinde olduğu anlatılıyor. İddianameye göre, bu derneklerin desteklediği Deniz Yıldızı Projesi kapsamında yetişen ve Harp Okullarına yerleştirilen genç subaylar, yönetim kadrosuna alınıyor. Dava dosyasına giren bir fişleme belgesinde şu ifadeler dikkat çekiyor: "Teğmen T.A.: ADD tarafından özel olarak yetiştirilen öğrencilerden. Teğmen T.B.: 'Çağdaş yaşamcı kızlardan Türkan hocanın görüştüğü bir kişi... Önemli bir görevi var." İddianamede şu ifadeler yer alıyor: "Teğmen U.E.A. hakkında 'Deniz Yıldızı Projesi ile yetişti. Yönetim kadrosunda yer almalı.' Teğmen T.A. hakkında '...ADD tarafından özel olarak yetiştirilen öğrencilerden. Tam bir kurt düşmanı... Her türlü faaliyetlerde kullanılabilir.' Teğmen T.B hakkında 'Çağdaş Yaşamcı kızlardan Türkan hocanın görüştüğü bir kişi...' Teğmen Ş.İ. hakkında 'Çok şey biliyor. En önemlisi İşçi Partisi bağlantılarını biliyor. Kesinlikle kontrol altında tutulmalı. Ve kendisini kontrol altında tutmak için gerekli dosyalar hazırlanmalı. Bu yüzden evde kalması önemli.' S.T. hakkında 'Kızlarla tanıştırıldı. Deniz Yıldızı'ndan kısaca bahsedildi, ikinci dönem gelip gitmeye başladı. Düzenli geliyor. Toplantılara aktif katılıyor. A.K. ile ilgili olarak 'ÇYDD derneğinden ismi geldi. Yaz tatilinde bir kızla tanıştırılacak. Kızlara karşı zaafı var. Güvenilmez birisi, korkak...' A.C.K. hakkında "L... ablanın referansı ile gelenlerden. ÇYDD ile ortaokul yıllarından bağlantılı, en çok güvenebileceğimiz birisi.' M.B.Y. hakkında '...Deniz Yıldızı ve evler projesini anlattık. Lider birisi, kızlara düşkün. Aşırı alkol alır. Dans kolunda işimize yarıyor.' A.S. ile ilgili olarak '... Deniz Yıldızı Projesi'nde aktif katılımcı. Kızlara, alkole düşkün. Bursunu devam ettirelim. Harp okulunda işimize yarar.'"

Kaynak: Zaman


 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35