Teğmenlere etten duvar örülecek

'Amirallere Suikast' davası zanlılarının mahkemeye çıkacak olan günde emniyet güvenlik önlemlerini arttıracak.

Teğmenlere etten duvar örülecek

  
Mahkemenin talebi üzerine ‘Amirallere suikat’ davası zanlılarının hâkim karşısına çıkacağı 7 Mayıs günü için geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Havadan, karadan ve denizden adeta kuş uçurtulmayacak

Akşam'ın haberine göre İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, ‘Amirallere suikast’ davası zanlılarına saldırı ihtimali veya çıkabilecek olaylara karşı 3 ay önceden tedbir istemesinin ardından duruşmanın yapılacağı gün için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. AKŞAM, dün mahkemenin 16’sı teğmen 19 sanık için istediği güvenlik önlemlerini duyurmuştu. Buna göre, iddianameyi kabul eden mahkeme, tensip tutanağında savcıları ‘sanıkların hayatını tehlikeye sokabilecek hareketlere’ ya da ‘adliye çevresindeki taşkınlıklara’ karşı yazılı olarak uyardı. Mahkeme, duruşma için de 7, 14 ve 17 Mayıs tarihlerini belirledi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, güvenlik önlemlerinin alınması için gerekli tüm birimleri harekete geçirecek.

DİDİK DİDİK ARAMA

Savcılık İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak yeterli sayıda polisin görevlendirilmesini isteyecek. Beşiktaş Emniyeti’nden çok sayıda polis, adliyede hazır olacak. Çevre ilçelerden ekipler desteğe gelecek. Adliyeye çıkan bütün sokaklar yaya ve araç girişine kapatılacak, arama noktaları kurulacak. Adliyenin yanındaki Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri de kimliklerini göstererek derslerine gidebilecek. Üniversitenin otoparkı ise sivil araçlara kapatılacak, sadece polis ve canlı yayın araçları o bölgeye girebilecek.

5 KAT DAHA ‘ÇEVİK’

Ayrıca çok sayıda Çevik Kuvvet polisi de adliyede hazır bulunacak. Adliyedeki Çevik Kuvvet ekibinde görevli personelin sayısının 5 kat artılması bekleniyor. Adliyenin deniz kenarında olmasından dolayı deniz polisi de çevre güvenliğine destek olacak.
 Hasdal Cezaevi’nden adliyeye getirilen teğmenlerin binaya alınışı sırasında güvenlik önlemleri had safhaya çıkacak. Herhangi bir saldırı ihtimaline karşı cezaevi aracı, hâkim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliye bahçesine giriş yapacak. Teğmenler bu kapıyı kullanarak nezarethaneye alınacak. Adliyeye getirilen Ergenekon davası tutuklularının, diğer mahkûmlarla aynı nezarethaneye alınmaması durumu, teğmenler için de uygulanacak. Teğmenler adliyede bulunan iki nezarethaneden birine alınacak ve o nezarethanede başka tutuklu veya hükümlü olmayacak.

KESKİN NİŞANCILAR ÇATIYA

Özel Harekât Şubesi’ne bağlı keskin nişancılar adliyenin ve çevre binaların çatılarında konuşlandırılacak. Ayrıca polis helikopterleri de adliye çevresinde uçacak ve havadan destek sağlayacak. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı sivil polisler taşkınlıklara karşı görev başında olacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35