banner39

'Tehlikeli mahluk': HAMAS liderlerini cennete gönderelim!

İsrail Hükümeti'ne Stratejik Tehditler Bakanı olarak katılan "İsrail Evimiz" Partisi başkanı Avigdor Liberman, dün, HAMAS ve İslami Cihad liderlerine suikast tehdidinde bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Tehlikeli mahluk': HAMAS liderlerini cennete gönderelim!

19 Kasım 2006 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

 

Irak Hükümeti'nin ahmaklığı

 

Irak Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Haris Ed-Dâri hakkında çıkarılan tutuklama kararının yankıları devam ediyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi yazarlarından Abdurrahman Er-Raşid, bugünkü makalesinde Irak Hükümeti'nin bu kararını irdeliyor.

 

Makalenin başlığı: "Ed-Dâri'nin peşine düşme ahmaklığı"

 

Abdurrahman Er-Raşid şöyle diyor:

 

"Irak Hükümeti'nin soruşturma veya tutuklama kararı çıkararak Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Haris Ed-Dâri'ye karşı harekete geçmesini asla kimse anlamadı. Niçin bir hükümet mevcut tonlarca sorununa bir kriz daha eklemek ister? Gerçekten hayret verici bir olay.

 

Niçin tutuklamak istiyor? Hükümet buna şöyle cevap veriyor: Çünkü mezhepsel şiddete teşvik ediyor. Bu gerçekten garip bir gerekçe. Çünkü, 100'den fazla memurun güpegündüz Yüksek Öğrenim Bakanlığı'ndan kaçırılması haberinin dünyayı sarstığı bir vakitte bu gerekçe öne sürülüyor. Oysa kaçırma olayının arkasındaki cihet belli ve bu cinayet, şimdiye kadar hükümete yöneltilmiş en büyük hakaret. Hükümet bu suçu işleyenlerin yakalanması emri vermiyor, bilakis kışkırtıcılık yaptığını öne sürerek Ed-Dâri'nin peşine düşüyor."

 

Yazar, bir hafta önce Ed-Dâri ile bir araya geldiğini ve onun fikirlerini paylaşmadığını söyleyerek, Iraklı liderler vahşi milis güçleriyle övünürken Irak Hükümeti'nin Ed-Dâri hakkında çıkardığı tutuklama kararını ahmaklık olarak tanımlıyor.

 

Kuveyt'te yayınlanan Er-Re'y El-Aam gazetesi ise, bugünkü sayısında Irak Uzlaşma Cephesi Başkanı Adnan Ed-Düleymi'nin konuyla ilgili açıklamalarına yer veriyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Ed-Düleymi, Haris Ed-Dâri hakkındaki tutuklama kararını Irak Hükümeti'nin Sünnilerin simge isimlerine zarar verme siyasetinin bir parçası olduğunu söylemiş.

 

 

 

Sıradan bir yolcu gibi

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Singapur Devlet Başkanı S. R. Nathan, Mısır'a yaptığı resmi ziyaretine özel uçakla değil herkesin bindiği tarifeli sivil uçakla gelerek kendisini karşılamaya gelen ve böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmamış olan Mısırlıları şaşırtmış.

 

Mısırlı yetkililer, yine de Arap Emirlikleri uçağıyla gelen Nathan'a resmi karşılama töreni düzenlemişler ve yoluna kırmızı halı sermişler.

 

Singapur Başkanı'na yapılan karşılama törenini diğer yolcular da uçağın penceresinden izlemişler.

 

Haberde belirtildiğine göre Nathan, gezisinin ikinci durağı Ürdün'e de yine tarifeli sivil bir uçakla gitmiş.

 

 

 

İslam ülkelerinden ambargoyu kırma kararı

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi, bugünkü sayısında dün Cidde'de düzenlenen İslam Ülkeleri Konferansı dışişleri bakanları toplantısını yazıyor.

 

İslam ülkeleri dışişleri bakanlarının Filistin'e uygulanan ekonomik ambargoyu kırma kararı aldıklarını belirten gazete, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulunduğunu kaydediyor.

 

El-Medine gazetesindeki konuyla ilgili bir haberde de, Suudi Arabistan temsilcisi Devlet Bakanı Nizar Medeni'nin Filistinlileri İsrail saldırılarından korumak için Filistin'e BM çatısı altında uluslararası güç gönderilmesi çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

 

Katar'da yayınlanan Eş-Şark gazatesi ise, bugünkü sayısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni bir barış girişimi başlatacağını yazıyor.

 

Eş-Şark'ın haberine göre Washington, İspanya-Fransa-İtalya üçlüsünün barış girişimini önlemek üzere bu ayın sonunda Ürdün'de bir barış konferansının toplanmasını önerecek.

 

Haberde, Amerikalı bir yetkilinin ve diplomatların böyle bir konferansın düzenlenmesinin ön şartının, Filistin'de yeni kurulacak ulusal birlik hükümetinin "Filistin Dörtlüsü"nün şartlarını kabul etmesi, yani İsrail'i kabul etmesi olduğunu söyledikleri yazıyor.

 

 

 

Abizaid'in 3. Dünya Savaşı tehdidi

 

ABD’nin Ortadoğu’daki en üst düzey komutanı General John Abizaid, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada, artan "İslami radikalizm"i durdurmanın çaresi bulunmazsa 3. dünya savaşının çıkacağını öne sürmüştü.

 

Bugünkü Arap gazatelerinde bu konuyla ilgili haberler yer alıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Halic gazetesi, "Krizdeki işgalci: Amerika dünya savaşıyla tehdit ediyor" başlığıyla verdiği haberde, Irak'taki işgalin ne yapacağını bilmez halde bilinçsizce hareket etmenin ötesine geçerek yeni bir dünya savaşıyla tehdit etme yönüne saptığı ifade ediliyor.

 

Katar Er-Râye gazatesi ise aynı haber için "Abizaid 3. Dünya Savaşı'ndan sakındırıyor" başlığını uygun görmüş.

 

Katar Eş-Şark gazatesinin başlığı ise şöyle: "Abizaid: 3. Dünya Savaşı yolda".

 

 

 

'Tehlikeli mahluk': HAMAS liderlerini cennete gönderelim!

 

İsrail Hükümeti'ne Stratejik Tehditler Bakanı olarak katılan "İsrail Evimiz" Partisi başkanı Avigdor Liberman, dün, HAMAS ve İslami Cihad liderlerine suikast tehdidinde bulundu.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesinde yer alan bir haberde belirtildiğine göre Liberman, Filistin-Mısır arasındaki bölgenin yeniden işgale edilmesi ve Mahmud Abbas yerine Ürdün ile pazarlık yapılması gerektiğini savundu.

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarfından "tehlikeli bir mahluk" olarak tanımlanan Liberman, daha önce de İsrail'deki tüm Arapları kovmaya ve Mısır'ın Asvan Barajı'nı havaya uçurarak Mısırlıları boğmaya çağırmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?