'Tekel eylemine PKK'lılar bile karıştı'

Bakan Yazıcı, Ankara'daki TEKEL eylemlerine PKK'nın fitne sokmaya başladığını öne sürdü.

'Tekel eylemine PKK'lılar bile karıştı'

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, sendika yöneticileri ile muhalefet partilerinin Tekel'e yaklaşımını eleştirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ilginç bir açıklama yaptı. Yazıcı, Tekel işçilerinin eyleminde PKK'lıların da parmağı olduğunu söyledi. Sorunun çözüm aşamasında araya provokatörlerin karıştığını belirten Yazıcı, "İşe şeytan karıştı. Hani 72 buçuk millet derler ya, Türkiye'de ne varsa, buna PKK da dahil, bu işe fitne sokmaya başladı." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile birlikte AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı'nın açılışını yaptı. Törende konuşan Yazıcı, şunları söyledi: "2008 yılının başında tütün yaprak fabrikalarının kapatılacağı zaman, sendika yöneticileri Başbakan'ımızı ziyaret etti. Dediler ki 'Tütün yaprak fabrikalarında çalışanlar da ne olur 4-C statüsünde istihdam edilsin. Ama 2 yıl daha çalışsınlar'. 'Peki' dedik. Ve o gün geldi. Tütün yaprak fabrikaları kapatıldı. Sendikacılar geldi '4-C statüsündeki şartları biraz daha iyileştirin, ücretlerimizi biraz daha artırın' dediler. Bunun üzerinde çalıştık. Bu talepleri ülkenin imkanlarına göre vereceğiz." 

En son Türk-İş Başkanı ile Başbakan'ın görüştüğünü hatırlattı. Yazıcı, şöyle devam etti: "Bu çalışma sonucu ilkokul mezunu, lise, fakülte mezunu olarak kategorileri ayrılan işçilerin aylıklarına ortalama 100 TL zam yaptık. 10 ay olan çalışma sürelerini 11 aya çıkarttık. Yılda 10 gün olan izin haklarını 22 güne çıkarttık. 'Emekli olurken tazminatı ödensin' dedik. Öneri bu. Elinizi vicdanınıza koyun, Türkiye'nin imkanları göz önüne alınarak değerlendirin. Türkiye şartlarında iyi. Eyleme devam ediliyor. İnsan olarak üzülüyoruz. İnşallah kötü bir şey olmaz. Olursa, onun sorumlusu sendika yöneticileridir, onları provoke eden bazı siyasi aktörlerdir. Bulunmaz bir meta gibi muhalefet bu konuyu karıştırıyor ve insanları huzursuz ediyorlar.''

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 08:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 9 yıl Önce

zaten yilanin basi bu sendikacilar, askerin yapmadigini bunlar yapmaya calisiyorlar. ne yaptilar? 19 yil önce bir isciden sendika baskani yaptilar ( birde degismez) milyarlari yürüttü, sira bunlarda, bunlarin mal varliklari arastirilirsa yine sayisiz gayri menkülleri cikacak, milionlarla dövizleri. hak savunanlar hak caliyorlar! nerde kaldi özellikleri! avanaklarda bunlara kaniyorlar. 57 günden beri grev yapanlar acaba tekel iscisimi?

banner39

banner36

banner37

banner35