TEKEL işçilerine 15 Şubat tavsiyesi

Bakan Dinçer, TEKEL işçilerine 15 Şubat'ı geçirmemeleri tavsiyesinde bulundu

TEKEL işçilerine 15 Şubat tavsiyesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, TEKEL işçilerinin durumunu değerlendirdi. İşçilerin 4C'ye başvurmaları konusunda elini çabuk tutmasını isteyen Bakan Dinçer, "Arkadaşlarımız 15 Şubat'tan önce müracaat ederlerse maaş kaybı yaşamadan hayatlarına devam edecekler. Kendi illerinde istihdam edilme şansları daha fazla olacak." diye konuştu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 'Enerji Sektörü Isıtma ve Doğal Gaz Eğitim ve İstihdam Programı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi' almaya hak kazanan kursiyerler için düzenlenen sertifika törenine katıldı. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Dinçer, dün ülke genelinde yaşanan iş bırakma eylemini de değerlendirdi. Eylemde sağ duyunun hakim olmasının memnun edici olduğunu belirten Dinçer, "Ülkemiz için vakur bir eylem oldu. Süreç itibari ile kamu hizmetleri aksamadı. Bundan çok memnun olduğumu ifade etmek istiyorum." dedi. TEKEL işçilerinin durumunu değerlendiren Bakan Dinçer, "Biz işçilerimize bu kriz zamanında çok önemli bir fırsat sunuyoruz. Teklifimiz göz ardı edilebilecek teklif değil. Biliyorsunuz 11 aylık sözleşme, yüzde 17 artırılmış ücret, ayda 2 gün izin ve tazminatların ödenmesi şeklinde bir teklifimiz olmuştu. Bu teklif sendikaların isteği üzerine gerçekleşmişti. Sendikalar hala eylemine devem etti. Ben bundan sonra hiçbir şeye gerek kalacağını zannetmiyorum" ifadelerini kullandı.

İşçilerin 4C'ye müracaatları konusunda acele etmesini isteyen Bakan Dinçer, "1. gün akşama kadar 6 bin arkadaşımız kıdem ve ihbar tazminatını aldı. 450 arkadaş da 4C için başvuruda bulundular. Şunu söylemek istiyorum. 15 Şubat'a kadar başvurularını yaparlarsa arkadaşlarımız bu noktada acele etsinler 15 Şubat'tan önce müracaat ederlerse maaş alacaklar ve hiçbir maaş kaybı yaşanmadan hayatlarına devem edecekler. Kendi illerinde istihdam edilme şansları daha fazla olacak." şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35