banner39

Tekel işçilerinin eylemi gece de sürecek

Yılbaşından itibaren başka bir kuruma nakledilmek istemeyen Tekel işçileri Ankara'da eylem yapıyor.

Arşiv 15.12.2009, 18:33 16.12.2009, 06:57
Tekel işçilerinin eylemi gece de sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çeşitli illerden otobüslerle Ankara'ya gelen işçiler, Armada Alışveriş Merkezi önünde otobüslerden inerek AK Parti Genel Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. İşçiler AK Parti yakınlarındaki Yaşam Sokak'ta oluşturulan polis barikatına kadar yürüdü. İşçilerin "4-C'ye hayır", "Geleceğimizle oynamayın", "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", "Bu ateş sizi de yakar" yazılı dövizler taşıdığı gözlendi.

Burada TEKEL işçilerine hitap eden Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL'in alkollü içkiler ve sigara fabrikalarının "istihdam artılacak denilerek özelleştirildiğini", ancak birçok ilde bu işletmelerin kapatıldığını ifade etti.

Türkel, "Biz, bu işletmelerde üretim yaptık, yan gelip yatmadık. Biz çalışmak, üretmek, rızkımızı kazanmak istiyoruz" diye konuştu. İşçilere, "sendikayla anlaştık" denildiğini ama bunun gerçeği yansıtmadığını dile getiren Türkel, "Allah şahittir, kapalı kaplar ardından anlaşma yapılmamıştır" dedi.

TEKEL işçisinin, 4/C adı altında 10 ay süreyle düşük ücretle çalıştırılmasını kabul etmeyeceklerini vurgulayan Türkel, "Biz özelleştirme mağduru değiliz. İşyerlerimiz kapatılmak isteniyor. Biz özlük haklarımızla kamuya geçmek istiyoruz. Bize, 'TEKEL ile ilgili düzenleme yapılırken, bu talebiniz değerlendirilecek' dediler. Bize yalan söylediler. Biz Sayın Başbakanımıza güvenmek istiyoruz. TEKEL işçisinin iradesine saygı duyulmasını istiyoruz. Özlük haklarımızla kamu işletmelerine nakil hakkı verilmeden buradan gitmiyoruz" dedi.

Türkel, "Üstten dolu yağsa, alttan lav çıksa sorunumuz çözülene kadar buradayız" diye konuştu. İşçilerin bu gece Ankara'dan ayrılmayarak eyleme devam edecekleri bildirilidi.

Bu arada, CHP ve MHP'li bazı milletvekilleri TEKEL işçilerine destek verdi.


banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?