banner39

Tekin-Şahin ve Göktaş bağlantılı çeteye darbe

Ergenekon sanıklarıyla bağlantılı çeteye 9 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 28 kişi gözaltına alındı

Arşiv 19.03.2010, 08:03 19.03.2010, 08:09
Tekin-Şahin ve Göktaş bağlantılı çeteye darbe

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturmanın tutuklu sanıkları emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve emekli Albay Levent Göktaş’la bağlantılı organize suç örgütüne 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. İzmir merkezli İstanbul, Kayseri, Manisa, Diyarbakır, Ankara, Sivas, Kars ve Zonguldak’ta gerçekleştirilen operasyonda emekli ve muvazzaf askerler, polisler ve Seferberlik Tetkik Kurulu görevlilerinin de bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.

SİYASİ DEĞİL ADLİ OLAYLARA KARIŞTILAR

Ergenekon kapsamında ele geçirilen deliller doğrultusunda İzmir Emniyeti’ne gönderilen dosya kapsamında yapılan operasyonda gözaltına alınan zanlıların cebir ve şiddet, adam yaralama, nitelikli dolandırıcılık, çek-senet tahsilatı ve ihalelerde yolsuzluk yaptıkları iddia edildi. Operasyonun hastanelerin güvenlik ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine başlatıldığı kaydedildi. Ergenekon sanıklarıyla bağlantıları tespit edilen zanlıların siyasi değil, adli olaylara karıştıkları öğrenildi.

ÇETEYİ İBRAHİM ŞAHİN’DEN DEVRALDILAR

İzmir’de gözaltına alınan zanlıların geçmişte İbrahim Şahin’in liderliğinde faaliyet yürüttüğü, Şahin’in Ergenekon’da tutuklanmasının ardından, Şahin’in irtibatları ve faaliyetlerini Netto Gıda’nın sahipleri Ahmet M. ve Güven A. liderliğindeki suç örgütünün devraldığı öne sürüldü. İzmir’de gözaltına alınanlar arasında Ahmet M. ve Seferberlik Tetkik Kurulu İzmir Bölge Başkanlığı’ndan emekli Güven M. ile bir üniversite hastanesinin müdürü N.K. ve Alsancak Diş Hastanesi Başhekimi Ali Ş.’nin de bulunduğu belirtildi.

KATİL ARSLAN’A TABANCAYI VEREN KİŞİ

Gözaltına alınanlar arasında Danıştay katili Alparslan Arslan’a kullandığı silahı verdiği iddiasıyla Ergenekon kapsamında gözaltına alınan eski Emniyet Amiri Engin Erkılınçoğlu’nun da olduğu iddia edildi. Operasyonun Ankara ayağında ise Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş’ın ortaklarından olduğu Rekor Güvenlik şirketi ortaklarından emekli astsubay İbrahim G. ve Genel Müdür Ufuk S.’nin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Ergenekon’la kol kola

Yakalanan suç şebekesinin geçmiş yıllarda İbrahim Şahin ve Muzaffer Tekin’in kontrolünde olduğu, Tekin’in yönlendirmesiyle İbrahim Şahin’in organizasyonunda 2006 yılı başında İzmir Bornova’da Netto Gıda isimli işyerinde toplantılar yaptıkları iddia edildi. 2008 yılında Netto Gıda’nın sahibi Ahmet M.’ye bağlı faaliyet gösteren Selçuk Tosun ve ortağı Cem Çelik liderliğindeki suç örgütüne yönelik operasyon sırasında, Güven A.’nın bilgisayarında Ahmet M. ve Güven A. ile Ergenekon tutukluları Muzaffer Tekin ve İbrahim Şahin’le değişik ortamlarda birlikte çekilmiş fotoğraflarının ele geçirildiği öğrenildi.

Şantaj için çekilmiş görüntüler çıktı

Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 1 el bombası, 2 boş el bombası kutusu, Kaleşnikof silaha ait parçalar, 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kamufleli suikast kılıcı, şantaj amaçlı görüntü kaydetmekte kullanılan kameralı düzenek, şantaj amaçlı kaydedilmiş CD’ler, çok miktarda CD, belge ve döküman ele geçirildi. Suç örgütünün liderliğini yapan Güven A.’nın İzmir Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’ndan emekli olduğu ve örgütün tehdit ederek tahsilat yapacağı kişilerle ilgili bilgilere ulaştığı öne sürüldü. Örgütün diğer lideri Ahmet M.’nin de Ergenekon sanıklarıyla irtibatının bulunduğu, etrafındakilere kendisinin derin devletin temsilcisi olduğunu, birçok Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’nı kendisinin kurduğunu anlattığı ifade edildi.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?