banner15

Tekin'in hesabında 38 milyon liralık sır

Muzaffer Tekin'in de ortağı olduğu Doğuş Faktoring'in hesaplarında, kaynağı belli olmayan 38 milyon lira bulundu

Tekin'in hesabında 38 milyon liralık sır


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla soruşturulan yapının "finansman kaynakları"nın peşine düşen Ergenekon Savcıları, önemli ipuçları elde etti. Savcıların talimatı ile Doğuş Faktoring'in hesapları, BDDK murakıplarınca mercek altına alındı. Murakıplar şirket hesaplarına 1999-2003 yılları arasında kaynağı belli olmayan 38 milyon liralık bir kaynağın girdiğini tespit etti.

1 MİLYON TL SERMAYELİ

Murakıpların incelemelerine göre, Ergenekon-PKK-mafya bağlantılarının adresi olarak gösterilen Doğuş Faktoring şirketi, 26 Ekim 1999 tarihinde 1 milyon lira sermaye ile kuruldu. Şirket ortakları ise Nezahet Keleş, Ahmet Çekelkıran, Mehmet Okan Yılmaz, Sezen Çekelkıran ve Halis Selçuk Baran'dan oluştu. Ergenekon sanıklarından Muzaffer Tekin'in şirketin yüzde 10 hissesi bulunduğuna dair Hazine kayıtlarında bir kayıt bulunamadı.

Şirketin, Muzaffer Tekin'in ortak olduğuna ilişkin herhangi bir bildirimde bulunulmadığı tespit edilirken, Muzaffer Tekin murakıpların karşısına 'başkan yardımcısı' olarak çıktı. Şirketin karar defterlerinden yapılan incelemede 2002 yılından itibaren yedi yönetim kurulu kararında, başkan yardımcısı olarak Tekin'in imzası bulundu.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİ

Yapılan incelemede, şirketin hesaplarına nakit ve çek tahsili olarak toplam 16 milyon 732 bin liralık para girişi yapıldığı belirlendi. Şirket hesaplarının dışında, şirket ortaklarının hesaplarına da 4.7 milyon liralık nakit girişi olduğu belirlendi. İncelemelerde çek tahsili ve nakit girişlerin dışında, kaynağı belli olmayan ve yurt dışından gelen 38 milyon lira bulunduğu saptandı. Paranın kaynağıyla ilgili inceleme derinleştirildi. 

Kaynak: Star

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 08:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35