banner39

Teksas Valisi: AB kendi işine baksın

ABD'nin Teksas eyaleti valisi Rick Perry, AB'nin ABD'ye "idam cezasını kaldırın" çağrısını şiddetle reddetti.

Arşiv 22.08.2007, 19:32 23.08.2007, 08:32
Teksas Valisi: AB kendi işine baksın


Son 30 yılda 400. idam cezasının infazına hazırlanan Teksas'ın valisi Perry, "230 yıl önce atalarımız Avrupa hükümdarlığının boyunduruğundan kurtulmak ve kendi kaderini tayin etme özgürlüğünü kazanmak için savaş verdi.

Avrupalı dostlarımıza saygı duyuyoruz, eyaletimize yatırımlarını memnuniyetle karşılıyoruz ve bizim kanunlarımıza ilgilerini beğeniyle karşılıyoruz ama Teksaslılar Teksas'ı idare etmek için çok iyiler" ifadesini kullandı.

Vali Perry, açıklamasında, Teksaslıların vatandaşlara karşı işlenen korkunç suçlar için idam cezasının doğru ve uygun bir ceza olduğuna uzun zaman önce karar verdiğini de belirtti.

AB Dönem Başkanlığı, ABD'nin Teksas eyaletinde idam cezasının yeniden yasallaştırıldığı 1976'dan bu yana 400'üncü infazın gerçekleşecek olmasından duyulan üzüntüyü dile getiren bir açıklama yapmış ve Teksas yönetimine idam cezalarına son verme çağrısında bulunmuştu.

AB'nin söz konusu açıklama ve çağrısına katılanlar arasında Türkiye, Hırvatistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Sırbistan, İzlanda, Norveç, Ermenistan ve Azerbaycan gibi ülkeler de bulunuyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?