Tekstil sektörünü kim kurtaracak

Tekstil sektörüne verilen her 100 TL krediden 13 TL'si batık

Tekstil sektörünü kim kurtaracak

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni  

Tekstil sektörüne verilen her 100 TL krediden 13 TL'si batarken, toptan ticaret ve komisyonculuk sektöründe her 100 TL kredinin 6,50 TL'si, inşaat sektöründe 4,50 TL'si, tarımda 6 TL'si takibe düştü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre Mart ayında tekstil ve tekstil ürünleri sektöründe batık krediler 1 milyar 722.5 milyon TL, toptan ticaret ve komisyonculuk sektöründe 1 milyar 720 milyon TL, inşaat sektöründe 1 milyar 194.3 milyon TL, tarım sektöründe 934.9 milyon TL oldu.

TEKSTİL SEKTÖRÜ CAN SUYU ARIYOR

Tekstil ve tekstil ürünleri sektöründe takibe düşen kredi oranı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 5.9 azalışla 1 milyar 830 milyon 992 bin TL'den 1 milyar 722 milyon 526 bin TL'ye geriledi. Buna karşın, Mart itibariyle tekstil ve tekstil ürünleri sektöründe toplam nakdi krediler içinde takibe düşen kredilerin payı yüzde 12.8’e ulaştı. Yani sektöre veniyeh her 100 TL'lik krediden yaklaşık 13 TL'si takibe düştü. Bu dönemde tekstil sektörünün kredi çekim gücünde de azalma dikkat çekti. Mart ayı itibariyle tekstil sektörünün ulaştığı kredi düzeyi yüzde 3 azalışla 13 milyar 922.5 milyon TL’den, 13 milyar 500.4 milyon TL’ye geriledi.

18 SEKTÖRE KREDİ YOK

2010 yılı Mart ayı itibariyle geçen yılın aynı ayına göre 57 başlıkta toplanan sektörlerden 18'inin kredi hacmi geçen yıla göre azaldı. Kredi hacmi daralan sektörler arasında tekstil ve tekstil ürünleri sanayi, deri ve deri ürünleri sanayi, ulaşım araçları sanayi, kimya ürünleri sanayi ile makine ve teçhizat da yer aldı.

ÇÖZÜM KDV’NİN DÜŞÜRÜLMESİ Mİ?

İTO Meclis Üyesi Fahrettin Basiloğlu, ham deriden alınan KDV oran yüzde 1 den yüzde 8’ e çıkarılmasının ve bununla birlikte tevkifat uygulaması getirilmesinin tekstil ve hazır giyim sektörün ihracatına darbe vurduğunu söyledi. Bu uygulamanın kesim yapılan yerlerde ham deride kayıt dışılığın artışına neden olduğunu belirten Basiloğlu, tevkifat (vergide kesinti) uygulamasından vazgeçilip mezbahalarda kayıt dışı uygulamaların sıkı kontrol edilmesi gerektiğine işaret etti.

SEKTÖRÜN CANLANDIRILMASI GEREKİYOR


İTO 61.Nolu Dokuma Meslek Komitesi Meclis Üyesi Rasim Mazlum, Türkiye’de tekstil ve hazır giyim sektörü sağladığı büyük istihdam olanakları, üretim sürecinde yaratmış olduğu katma değer ve uluslararası ticaretteki ağırlığı sebebiyle ekonomik kalkınma sürecinde önemli rol oynayan bir sanayi dalı olduğuna dikkat çekti. Mazlum, tekstil sektörünün dünyada ihracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyle ülkelerin kolayca vazgeçemediği bir sektör olup, Türkiye de başta gelen ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Özellikle sektörün odaklandığı bölgelerde (Laleli, Osmanbey, Merter, Eminönü v.b.) alınabilecek birçok önlem olduğunu hatırlatan Mazlum, örneğin, sektörün can damarlarından biri olarak kabul edilen Eminönü Bölgesinde tekstil sektörünün canlandırılması için özellikle yürüyüş yollarının organize edilerek, perakende alışverişin Yerel Yönetimlerin de katkısı ile canlandırılması gerektiğine işaret etti.

TEKNİK TEKSTİLİN ÖNÜ AÇILMALI


İTO Meclis Başkanı ve 61 Nolu Komite Meclis Üyesi İbrahim Çağlar, yaptığı açıklamasında, istihdama en çok katkısı olan sektörün tekstil sektörü olduğunu dikkat çekerek, sektörün bazı sorunlarının halledilmesiyle birlikte sektörün önünün açık olduğunu söyledi. Çağlar, özellikle kümelenme sorunu, kalifiye eleman sorunu ve ihracatta yaşanan sorunların hala çözülememesi yüzünden sektörün sıkıntı içinde olduğunu belirtti. Türkiye'nin tekstilde dünyanın en iyisi konumunda olduğunu dile getiren Çağlar, “Dünyada tekstil sektörü açısından baktığımızda çok iyi durumdayız. Teknik tekstil çok geniş bir sahaya hitap ediyor. Sektör temsilcileri bunu bilerek hareket etmeli“ dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 10:15
banner53
YORUM EKLE

banner39