Telefondaki sesin çevirisi anında yapılacak

Telefonlardaki seslerin istenilen dile anında çevrilmesini sağlayan yazılım geliştirildi.

Telefondaki sesin çevirisi anında yapılacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yazılı kelimelerin anında istenilen dile çevrilmesinden sonra şimdi de sözlü kelimelerin anında istenilen bir dile çevrisi yapılacak. Google tarafında geliştirilen yeni bir yazılım, cep telefonlarındaki konuşmaları anında başka bir dile çeviriyor. Uygulama teknoloji alanında büyük bir devrim olarak kabul ediliyor. 

Günümüzde ses tanıma ve otomatik çeviri yapma teknolojilerinin sık sık kullanıldığını vurgulayan Google uzmanları, birkaç yıl içinde yazılımın bitirileceğini belirtirken hedeflerinin tüm dünyada konuşulan büyük dilleri kapsayacak bir devrim olduğunu belirtti.

Google’ın tercümeden sorumlu müdürü Franz Och “Konuşmaya dayalı tercümenin birkaç yıl içinde hayata geçmesi mümkün” ifadesini kullandı. Google’ın bu teknolojisinin hayata geçmesi durumunda bir cep telefonu görüşmesi sırasında karşıdaki kişi İngilizce, Almanca ya da Fransızca konuşsa dahi anlık çeviri sayesinde bu teknolojiyi kullanan kişi söylenenleri Türkçe olarak duyabilecek. Yanıtını Türkçe olarak verdiğinde karşı tarafa istenilen dilde aktarılacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35