banner15

Telekulak Skandalında ABD Parmağı İddiası

Yunanistan'da Başbakan Kostas Karamanlis, kabinedeki bazı bakanlar ve işadamlarının telefonlarının yaklaşık bir yıldır dinlendiği öne sürüldü. Yunan yetkililer, skandalın arkasında ABD’nin olabileceğini ima ediyor.

Telekulak Skandalında ABD Parmağı İddiası

Yunan Ta Nea gazetesinin haberine göre Başbakan Karamanlis, Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis’le bazı diğer bakanların, muhalafet partilerinin önemli isimlerinin ve yabancı işadamlarının cep telefonları yaklaşık bir yıldır dinleniyor. Haberde telefonları dinlenen kişilerin sayısının 100’ü bulduğu belirtildi. Yunan polisi ve adli makamlarının konuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattığı belirtiliyor.

Yetkililer, açıkça bir suçlama yapmaktan kaçınıyor ancak satır aralarında skandalın ardında, ABD’nin bulunduğuna dair imalar yapılıyor. Yunan bakanlar, dinleme yapan 14 paralel cep telefonunun, Atina’da ABD Elçiliği binasının yakınlarındaki baz istasyonuna bağlı olduğunu açıkladı.

 

Yunan basını da, bu kadar üst düzey ismi aynı anda dinleyecek teknolojiye sadece ABD’lilerin sahip olduğunu savunuyor. Washington yönetimi ise, iddiaları yalanlıyor. Yunan hükümeti, geçen yıl Mart ayında ortaya çıkan; ancak önceki gün basına sızan telekulak skandalıyla ilgili soruşturmadan sonuç alamamıştı.

 

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48