banner39

Televizyon yayıncılığı tarih olacak

İnternetteki hızlı yükseliş, geleneksel televizyon yayıncılığının sonunu getirecek.

Arşiv 27.08.2007, 10:14 27.08.2007, 13:03
Televizyon yayıncılığı tarih olacak

Bilgisayar ve internetteki hızlı yükseliş, geleneksel televizyon yayıncılığının da sonunun geldiği anlamını taşıyor.

İnternetin mimarlarından birisi sayılan 64 yaşındaki Vint Cerf'in Edinburgh televizyon festivalinde yaptığı konuşmaya göre, Bilgisayar ve internetteki hızlı yükseliş, geleneksel televizyon yayıncılığının sonunu getirecek.

1970'lerde interneti ilk kuran ekibin baş aktörlerinden olan Vint Cerf, televizyon izleme alışkanlıklarının görece kısa sürede köklü bir değişime uğrayacağını tahmin ediyor.

Sesli video görüntüleri internet üzerinden bilgisayara indirme hızının devamlı arttığını söyleyen Vint Cerf, programları önceden belirlenmiş bir sırada belirli bir saatte izlemek için beklemek yerine, yakın gelecekte istediğimiz an internet üzerinden canımız çektiği zaman izleyeceğimizi söylüyor.

Japonya'da halihazırda bir dakikalık video kaydını 16 saniyede bilgisayara indirmenin mümkün olduğunu belirten Vint Cerf, bilgi akışının tahminlerimizin ötesinde hızlanacağını düşünüyor.

Bunu bir hayal olarak gören çevreler, şayet herkes televizyonu internet üzerinden izlemeye başlarsa, uluslararası bilgisayar ağının oluşacak yükü kaldıramayarak çökeceğini iddia ediyor.

Ama Vint Cerf, bu korku senaryoları doğru çıkmış olsaydı, internet şimdiye kadar çoktan defalarca çökmüş olurdu diye karşı çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?