banner39

Temel hakları yok sayıldı

Washington Temyiz Mahkemesi Guanatanamo'da yasadışı şekilde alıkonulmaların yargıya taşınmasını reddetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Temel hakları yok sayıldı
ABD'de Washington bölgesi federal temyiz mahkemesi, 1'e karşı 2 oyla, Bush yönetiminin Guantanamo'da alıkoyduğu tutsakların en temel haklarından birini yok saydı; süresiz alıkonmalarını ABD yargısına götüremeyeceklerine karar verdi.

Biri Reagan diğeri de aba Bush döneminde atanan iki yargıç, bu kararı verirken, Bush yönetiminin geçen yıl ekim ayında çıkarttığı "Askeri Komisyonlar Yasası"na dayandılar. Bu yasaya göre, terörizm şüphelileriyle ilgili soruşturmaları Savunma Bakanlığı yürütüyor; kişiler üç subaydan oluşan bir kurula "terörist olmadıklarını" kanıtlamak durumundalar.

Temyiz mahkemesi böylece, uluslararası insancıl hukukun en temel haklarından biri olan "habeas corpus" ilkesini (kişilerin keyfî olarak, yargıç kararı olmadan tutuklanmalarını, hapsedilmelerini, öldürülmelerini yasaklayan ilke) ihlal etmiş oldu. Bu kararın ABD Yüksek Mahkemesi'nde temyiz olanağı var.

UAÖ: Esefle karşıladık

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) ABD Şubesi de, karara ilişkin yaptığı açıklamada, kararı esefle karşıladıklarını duyurdu.

Örgütün araştırmacılarından Rob Freer, "Başka bir hükümet bir ABD yurttaşını kaçırıp yıllarca alıkoysa ve bu alıkoymaya ilişkin yasal haklarını reddetse ne olacağını bir düşünün. ABD hükümeti hukukun üstünlüğünü yeniden sağlamalı" dedi.

Örgütün ABD Şubesi'nin yöneticisi Larry Cox da "Bu kararı geçersiz kılacak adımlar hemen atılmalı. Kongre'nin de Askeri Komisyonlar Yasası'nın ve Bush yönetiminin politikalarının verdiği zararı gidermesinin zamanıdır" diye konuştu.

ABD yönetimi, işgal ettiği Küba toprakları üzerindeki Guantanamo kampında, yaklaşık 400 kişiyi yasadışı bir şekilde alıkoyuyor. Kampın sivil, bağımsız denetimine izin vermiyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?