banner15

Temimi: Hamas Anlaşmaya Hazır

İngiliz The Guardian gazetesine yazdığı makalede Filistin seçimlerini değerlendiren İslami Siyasi Düşünce Enstitüsü yöneticisi Azzam Temimi "İsrail 1967 sınırları gerisine çekildiği takdirde Hamas anlaşmaya varacak, silahlı direnişe son verecektir" dedi

Temimi: Hamas Anlaşmaya Hazır

İngiltere basınında haftanın ilk gününde, geçen hafta Filistin seçimlerinden Hamas örgütünün zaferle çıkmasına ilişkin değerlendirmeler göze çarpıyor. Bu yaz Hamas üzerine bir kitabının yayımlanması beklenen, İslami Siyasi Düşünce Enstitüsü yöneticisi Azzam Temimi, "İsrail 1967 sınırları gerisine çekildiği takdirde Hamas anlaşmaya varacak, silahlı direnişe son verecektir" diye yazıyor Guardian'da. "Filistin halkı Hamas'a güveniyor, çünkü Hamas İsrail'i tanımıyor; kendilerini alçaltacak yapıda bir barış anlaşmasından kaçınıyor; ABD ya da başkalarınca kabul görmekten çok Filistinlilerin onayını almakla ilgileniyor.

"Hamas'ın İsrail'i tanımıyor olması, kanlı çatışmaları sona erdirecek bir barıştan yana olmadığı anlamına gelmiyor. Hamas'ın seçimi kazanmasıyla bölge barışının tehlikeye girdiğini savunanlara karşılık, barış için yeni fırsatlar doğabilir. "Oslo sürecinden yol haritasına dek, devamlı İsrailliler kurban olarak gösterildi, onların barış içinde yaşaması için Filistin terörünün sona ermesinin şart olduğu savunuldu. Hamas'ın parçası olmaya istekli olabileceği barış süreci ise Filistinlilerin, İsrail'in topraklarına gelmesinden bu yana kurban konumunda olduğu temeline dayanmalıdır. Sorun Filistin terörü değil, İsrail'in saldırgan tavrıdır."

Makalenin hepsini görmek için şu siteyi tıklayabilirsiniz:
http://www.guardian.co.uk/israel/comment/0,,1697948,00.html

'Zamanlama hatası'

Independent gazetesinin baş yazılarından birinde ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İsrail'e yaptığı ziyareti yorumlanmış. "Avrupa'da zamanlaması hatalı bir ziyaret" başlıklı yorumda Merkel'in göreve gelmesinden bu yana ABD ardından ikinci dış gezisini İsrail'e yapması, üstelik bu gezinin Filistin seçimleri sonrasına, İsrail genel seçimlerinden ise önceye rastlaması 'talihsiz ve incelikten uzak' olarak değerlendiriliyor. "Merkel, Hamas'ı daha baştan sildi; herhangi bir lideriyle görüşmeyeceğini açıkladı. Bu kararıyla Hamas'a karşı nasıl bir tavır alacağını belirlemeye çalışan İsrail'in iç siyasi tartışmalarından birinde taraf tuttuğunun farkında olmalı. "Merkel aynı zamanda Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüşeceğini söyleyerek, bir anlamda Filistin siyaseti içinden de bir favori gösteriyor gibi görünüyor. Avrupa, Orta Doğu siyasetinde tarafsız bir rol üstlenmekten yana ise, Merkel'in bu kadar erken tavır belirtmesi akıllıca olmadı."

Teröre karşı savaş ikilemi

Financial Times bu seçim sonucu ardından ABD'de, teröre karşı savaş söyleminin çıkmaza girebileceği görüşünü dile getiriyor. Guy Dinmore ve Roula Halef imzalı yazıda, ABD'nin şimdi bölgesel hedefleri konusunda çeşitli sorularla karşı karşıya olduğu anlatılıyor. "Bush yönetiminin demokrasiyi savunma politikası, Amerikan dış siyasetinin temelinde yer alıyor. Bush'un geçen seneki ulusa hitap konuşması bu politikaya dayanıyordu; yarın yapacağı bu yılki konuşmasında da benzer bir söylem bekleniyor. "Ancak seçimlerin yapılmasında ısrar ederek, kendi terör listesinde yer alan Hamas'ın iktidara gelişini desteklemiş konuma düşen Washington, şimdi aynı zamanda teröre karşı savaş söylemiyle ikilem yaşıyor. Washington, Filistin halkına insani yardımları kesmeyeceğini ancak şiddete son verip İsrail'i tanımayan bir Hamas'ın iktidarda olduğu Filistin yönetimine mali yardımda bulunmayacağını söyledi. Yardım yapılmazsa, Hamas İran'dan destek arayabilir. "

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48