Temizöz davası tanığı Binzet ifade değiştirdi

Albay Temizöz ve Kamil Atağ'ın 20 cinayetten sorumlu tutulduğu davanın en önemli tanığı Binzet de ifadesini geri aldı

Temizöz davası tanığı Binzet ifade değiştirdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Şırnak’ta 1993-95 yılları arasında işlenen 20 cinayetten sorumlu tutulan ve aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ, Abdulhakim Güven, Adem Yakin, Hıdır Altuğ, Kukel Atağ ve Temer Atağ’ın yargılandığı davada verdiği ifadelerle kilit isim olan Mehmet Nuri Binzet, dün geri adım attı.

Binzet, savcılığa verdiği ifadede sadece duyduklarını anlattığını savunarak, “İfadelerim tutanaklara gördüm, duydum, biliyorum şeklinde geçirildi. Bana okumadığım ifadelerimde bir sürü tutanak imzalattırıldı” dedi.

Binzet, ifadesinde Cizre'de faili meçhul cinayetlere kurban kişilerle ilgili daha önce verdiği beyanların büyük bölümünü inkar etti. 1995 yılında Cizre'de Abdurrahman Almas'ın taranarak öldürülmesi gibi çok sayıda cinayetin Temizöz'e isnat edildiğini söyledi. Binzet, terör örgütü sempatizanlarının Albay Temizöz'ü halkla iç içe olmasından dolayı sevmediğini, işlenen faili meçhul cinayetlerin asker ve korucular tarafından işlendiğini örgütün ifade ettiğini öne sürdü.

Binzet, "Kamil Atağ talimat verdi. Ramazan Uygur'u getirmemizi istedi. Tamer ve diğer bir kişi Uygur'u çarşı ortasında yakaladık. Direnince vurduk. O yerde can çekişirken biz oradan ayrıldık." şeklindeki daha önce verdiği ifadeyi de değiştirdi. Olayı görmediğini, başka birisinden duyduğunu öne sürdü.

Cizre'de 1992 yılında öldürülen Mustafa Aydın adındaki kişinin öldürülmeden önce karınca yuvasına oturtularak işkence çektirildiğini ve sonra kurşunlandığını anlatan Binzet, "Bu olayı gerçekleştiren itirafçı Adem Yakın, Abdülhakim Güven ve Temizöz'dü. Ama kimin kurşun sıktığını görmedim." ifadelerini kullandı.

EVİN ALTINDA SORGU ODALARI

Duruşmada dinlenen Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın kardeşi Mehmet Nuri Binzet, savcılıkta görgüye ve bilgiye dayalı ifadeler vermediğini sadece duyduklarını anlattığını söyledi. Tanık Binzet, ifadesinde, ağabeyi Kamil Atağ’a ait Cudi Mahallesi’ndeki evin alt katına sorgu odaları yapıldığını, o yıllarda buraya terör örgütü PKK’ya yardım ettiği düşünülen kişilerin getirilip sorgulandığını iddia etmişti.

İfadesini değiştirmesi için 30 bin TL teklif edildi

Tanıklara yönelik baskılar bilirkişi raporlarında yer alıyor. Tanıklardan Mehmet Nuri Binzet'in beyanını değiştirmesine karşılık olarak rüşvet teklifinde bulunulup tehdit edildiğine ilişkin raporlar da dava dosyasına eklendi. Binzet'in 30 Haziran 2009'da Abdulhamit isimli bir şahısla yaptığı görüşme söz konusu tehdidi açık bir şekilde ortaya koydu.

Binzet, telefondaki şahsa, "Git evinde otur, onlara de ki onlardan korkmuyorum. Ellerinden ne geliyorsa yapsınlar." diyor.

Binzet'in Midyat Cezaevi'nde kendisini ziyarete gelen Nihat adlı bir kişiyle yaptığı görüşme tutanaklarında ise 30 bin TL karşılığında ifadelerini geri çekeceğini anlattığı ifade ediliyor. Kayıtlara göre Binzet'le ifadesini geri alması için defalarca görüşüldü. 30 bin ile 300 bin lira arasında değişen miktarlarda para teklif edildi. Hatta cezaevinden özel izin alınarak, Binzet'in nişanlısı olduğu iddia edilen bir kadınla görüşmesi sağlandı. Söz konusu telefon dökümleri Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce dava dosyasına eklendi.

Baskı iddialarının konuşulduğu dönemde Binzet, başka bir suçtan hükümlü yattığı Midyat Cezaevi'nden savcılığa, ifadelerini geri aldığına dair dilekçe gönderdi. Ancak hemen ardından avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada söz konusu dilekçenin kendisine zorla imzalatıldığını ve ifadelerini geri almadığını bildirdi. Tanık Mehmet Nuri Binzet, bu açıklamasından kısa süre sonra Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi.
Binzet'in ilk ifadesi: Yeğenim, Ramazan Uygur'u Kalaşnikof'la tarayarak öldürdü

Cizre'de 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhullerle ilgili soruşturma, Midyat M Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Nuri Binzet'in Ocak 2009'da verdiği ifadeyle başlamıştı. Tanık Binzet ifadesinde Ramazan Uygur'u, yeğeni Tamer Atağ'ın kendisinin yanında Kalaşnikof'la tarayarak öldürdüğünü söylemişti. Binzet olay sırasında kullanılan Kalaşnikof tüfeğin üzerine zimmetli olarak verilen görev silahı olmadığını belirtmişti: "Kamil ağabeyimde seyyar dipçikli Rus yapımı C 11 diye isimlendirdiğimiz Kalaşnikof tüfekler vardı. Bu tip olaylarda biz kullanımı ve taşınması kolay olduğu için genelde bunları alırdık ve bu silahlar özel yapım 75 adet mermi alan şarjörlerle taşınırdı. O gün de öyle bir silah kullanıyordum. Bu silahı olaydan sonra yeniden Kamil ağabeyime verdim."

GİZLİ TANIKLAR DA GERİ ÇEKTİ

Temizöz ve Kamil Atağ’ın da aralarında bulunduğu şüphelilerin tutuklanmasına neden olan gizli tanıklar “Tükenmez kalem” ve “Sokak lambası”ndan sonra tanık Mehmet Nuri Binzet de ‘faili meçhul’ soruşturmasındaki ifadelerini geri çekerken, ‘tehdit’ edildikleri de gündeme geldi. Verdiği ifadelerle Albay Temizöz ve Atağ’ın tutuklanmasına neden olan Binzet, bir süre önce savcılağa yaptığı başvuruda “Albay Temizöz ve Kamil Atak ile ilgili anlattıklarımı yalanlamamı istiyorlar. Baskı yapıyorlar tehdit ediyorlar” demişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 12:54
banner53
YORUM EKLE

banner39