banner39

Terör paranoyası Berlin'e ulaştı

"Potansiyel Terörist" muamelesi gören Müslümanlar üzerindeki baskı giderek artırıyor. Sıradaki ülke Almanya.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Terör paranoyası Berlin'e ulaştı

İngiliz istihbaratının bin 600'ü aşkın Müslüman'ı takip ettiğini açıklamasının ardından Almanya da 32 bin Alman Müslüman'ın terör şüphesiyle izlendiğini açıkladı. Bavyera Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Wolfgang Weber, 2 milyon 300 bin Alman Müslüman'dan 32 bininin takip edildiğini açıkladı.

Münih'te düzenlenen bir panelde konuşan Weber, "Demokratik düzenimizi tehlikeye sokan herkesi takip ediyoruz." derken "anayasal ilkelere karşı mücadele ettikleri" gerekçesiyle izlenen bu "tehlikeli" kişileri üç gruba ayırdı:

   1. Milli Görüş gibi şiddete başvurmadan Almanya'da "şeriat devleti" kurmaya çalışanlar,

   2. Ülkelerinde şiddete bulaşan Hamas ve Hizbullah gibi gruplar için Almanya'da bağış toplayanlar,

   3. El Kaide ve Ansar el İslam gibi 'cihatçı' gruplar.

Weber, teröristlerin "ricat ve dinlenme yeri" olarak tercih ettikleri Almanya'nın artık "terör eylemlerinin hazırlık ve hedef" yeri olduğunu savundu. Terörle mücadele kapsamında Müslüman derneklerle diyalog kurulması teklifine de ihtiyatlı yaklaşan Alman yetkili, "Ancak kiminle muhatap olduğunuzu ve size nasıl bir argüman taktiğinin uygulandığını iyi bilmelisiniz." dedi.

Münih Belediyesi Müslümanlarla irtibat sorumlusu başkan yardımcısı Hep Monatzeder ise Weber'in tecrit yaklaşımını eleştirdi. İstihbarat raporlarının ispatlara değil, şüphelere dayandığını belirten Monatzeder, "Bir derneğin raporlarda adının geçmesi, derneğin tüm üyelerinin tehlike arz ettiği anlamına gelmez. Müslüman dernekler geniş çaplı sosyal faaliyetlerde bulunuyor, bunlardan faydalanan herkesi tecrit edemeyiz. Diyaloğa devam etmeliyiz." dedi.

Panelde konuşan Müslüman Konseyi Başkanı Memduh Kapıcıbaşı da İslam ile terörün bir arada kullanılmasından rahatsız olduklarını vurgulayarak, "dini motifli şiddet" tanımlamasını teklif etti.

Zaman

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?