banner15

'Terör yeniden tanımlanmalı'

100 üzerinde ülkenin katıldığı 14. Bağlantısızlar Zirvesi, Küba'nın başkenti Havana'da başladı.

'Terör yeniden tanımlanmalı'

14. Bağlantısızlar Zirvesi, Küba’nın başkenti Havana’da başladı. İran, Suriye, Kuzey Kore başta olmak üzere 100’ün üzerinde ülkeden diplomatın katıldığı zirvenin açılışında, üst düzey memurlar, Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque başkanlığında biraraya geldi. Kübalı Bakan, Harekete “safları sıkılaştırma” çağrısında bulunurken, geçen ay ameliyat geçiren Küba lideri Fidel Castro, açılışa katılamadı.

‘Çifte standart’

İlk iki günü diplomatlar seviyesinde yapılan zirveden çıkan ilk deklarasyonda, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD tarafından ortaya atılan ‘terörizm’ ve ‘terörizme karşı savaş’ konseptlerinin, yeniden tanımlanmasının gerektiği vurgulandı. Metinde ayrıca, ABD ve İsrail gibi ülkeler terörizm konusunda “çifte standart” ile suçlanırken, “Güçlü ülkeler, kimin terörist olup olmadığına karar veriyor. Ancak kendi katliamları nedeniyle hiçbir yaptırımla karşılaşmıyorlar” denildi.
 
“Terörizmin her türlüsünü” kınayan deklarasyonda, özellikle sivileri hedef alan saldırılar şiddetle eleştirildi. ‘Terörizm’in hiçbir din ya da ulusla bağdaşlaştırılamayacağına da dikkat çeken metinde, “Üye ülkeler, terörizme karşı savaş adına ‘şeytan ekseni’ veya ‘haydut devlet’ nitelemelerini kesin bir şekilde reddetmektedirler” ifadesine yer verildi.
Irak’taki sivillere yönelik saldırıların da şiddetle kınandığı deklarasyonda, “Bağlantısızlar Hareketi, İsrail’in kanlı saldırılarına karşı şanlı direnişi selamlar” denilerek Hizbullah, adı anılmadan övüldü. Ayrıca, İsrail’in Lübnanlılar’a tazminat ödemesi talep edildi.
 
İlk iki günü diplomatlar seviyesinde yapılan Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde, bugün ve yarın Dışişleri Bakanları, cuma ve cumartesi günleri ise, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde görüşülecek. Hareketin 116 üyesi bulunuyor. Zirveye üyelerin yanı sıra, 30 kadar gözlemci ülke veya örgüt katılıyor.
 
Teröriste ABD koruması
 
Öte yandan, ABD’nin terörizm konusundaki “ikiyüzlülüğüne” son örnek, Latin Amerika ile ilgili oldu. ABD mahkemesi, bu ülkede yargılanan CIA bağlantılı terörist Luis Posada Carriles’in salıverilmesine karar verdi. Castro’ya karşı CIA tarafından düzenlenen yüzlerce suikastin birçoğunun planlayıcısı olan ve ‘76’da Küba havayollarına ait bir uçağa sabotaj düzenleyerek 73 sivili öldüren Carriles, geçen sene ABD’nin Miami kentine yasadışı bir şekilde girmek isterken yakalanmıştı.
 
Kaynak: Evrensel
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48