banner39

TESK başkanı Günday'dan fiş uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Derviş Günday, vergi iadesi uygulamasının kalkması nedeniyle KDV gelirlerinde bütçe hedeflerinin tutmadığını ve bunun vatandaşlarımızı olumsuz etkileyeceğini belirtti

Arşiv 26.04.2007, 15:34 26.04.2007, 15:35
TESK başkanı Günday'dan fiş uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday, vergi iadesi uygulamasının yılbaşından itibaren kalkması nedeniyle ilk üç ayda KDV gelirlerinde bütçe hedeflerinin tutmadığını ve bunun da dolaylı olarak tüm vatandaşlarımızı etkileyeceğini belirtti. Günday, vatandaşları fişlerini alması, esnaf ve sanatkarları da fiş kesmeleri konusunda uyardı.

Günday, yazılı açıklamasında, “Esnaf ve sanatkarlarımız, fatura ve fiş kesilmesi konusunda gerekli özeni göstermelidirler. Müşteri istemiyor diye fiş kesmemezlik yapılmamalıdır. Fatura ve fiş düzenlenmemesi, vergi gelirlerinin azalmasına, bu da dolaylı vergilerin daha da arttırılmasına neden olmaktadır. Bugün dolaylı vergilerin yüzde 70'lerde olmasının nedeni de budur. Sonuçta düzenlenmeyen her fatura ve fiş, hem esnafa, hem de diğer vatandaşlara dolaylı vergi olarak geri dönmektedir” dedi.

FİŞ ALMAYAN CEZA ÖDER

Yaklaşık 600 bin kadar Kurumlar Vergisi mükellefi olduğunu ve toplam Kurumlar Vergisinin yaklaşık yüzde 62'sini ilk 100 mükellefin ödediğini belirten Günday, kayıtdışı ekonominin önlenebilmesi için yalnızca esnaf topluluğunun değil, toplumun bütün kesimlerinin konuya duyarlı yaklaşması gerektiğini ifade etti.

Vergi iadesi uygulamasına son verilen yasanın yürürlüğe girmesiyle kayıtdışı ekonominin boyutlarının daha da artmasından endişe ettiğini belirten Günday, vatandaşların da alışverişlerinde mutlaka fatura ve fişlerini almaları gerektiğini, bunun her şeyden önce bir vatandaşlık görevi olduğunu ve alınmayan fatura ve fiş için sadece satıcılara değil vatandaşa da ceza kesilebileceğini belirterek vatandaşları uyardı.
ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?