banner39

The Economist: Açılım teröristleri korkuttu

İngiliz The Economist dergisi, "AK Parti'nin demokratik açılımı, teröristleri korkuttu" yorumunda bulundu.

Arşiv 18.12.2009, 03:13 18.12.2009, 03:13
The Economist: Açılım teröristleri korkuttu


The Economist dergisi, bu haftaki sayısında Türkiye'de gündemi meşgul eden demokratik açılım ve terör olaylarına yer verdi. AK Parti'nin demokratik açılımlarını öven dergi, Erdoğan'ın daha cesaretli olması gerektiğine dikkat çekti.

AK Parti hükümetinin demokratik açılımla Kürt kökenli vatandaşlara daha fazla kültürel hak tanıma gayreti içinde olduğunu vurgulayan The Economist dergsi, "Erdoğan'ın Kürt dili üzerindeki yasağı kaldırma ve Kürtçe isimlerin yeniden kullanımı gibi kültürel hakları tanıması, teröristleri ürkütmüş durumda." ifadesini kullandı.

Geçmişte de merhum eski Cumhurbaşkanı Özal'ın bazı PKK'lılara af getirme girişiminden sonra provakasyonların arttığını yazan The Economist, 33 erin öldürülmesinin de bu girişimden sonra meydana geldiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Tokat'ta 7 askerin öldürülmesinin, Turgut Özal dönemindeki provakasyonları hatırlattığını kaydeden dergi, bu saldırının bu sefer AK Parti tarafından Kürtlere bazı kültürel hakların tanınmasına yönelik girişimlerden hemen sonraya denk geldiğini yazdı.

Böyle bir ortamda AK Parti'nin demokratik açılımının 'bir nevi suya düştüğü' tabirini kullanan The Economist, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararından sonra ülke genelinde olayların arttığına dikkat çekti.

The Economist dergisi, Muş'ta yaşanan olayların da Kürt-Türk çatışmasının gitgide yükseldiğine işaret ettiğini ancak bunun da hükümeti zayıflatmaya çalışan Ergenekon'un işi olabileceğine yönelik iddiaların olduğuna işaret etti.

Haberin sonunda, "Başbakan Erdoğan ne yapmalı?" sorusunu soran The Economist, "Demokratik açılımda daha da ileriye gitmek Erdoğan için oy kaybı anlamına gelebilir. Belki Erdoğan bu açılımda daha da cesaretli olabilir. AK Parti bu süreçten dolayı birkaç oy kaybedebilir, ama Türkiye hala barışı kazanabilir."

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü