The Guardian: Güç, batı ekseninden kayıyor

Türkiye ve Brezilya'nın çabaları sonucu İran ile varılan uranyum anlaşması batı medyasında yer bulmaya devam ediyor

The Guardian: Güç, batı ekseninden kayıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Güç, Batı ekseninden kayıyor." diyen The Guardian, "Obama'nın İran konusunda Türkiye ve Brezilya liderleriyle yaşadığı görüş ayrılığı, aslında dünyanın 21.yüzyılda nasıl yönetilmesi gerektiği kosunda çok daha büyük bir anlaşmazlığı gözler önüne seriyor." yorumunu yaptı.

Brezilya ve Türkiye'yi 'yeni bir dünya liginin iki yükselen gücü' şeklinde nitelendiren gazete, bu iki ülkenin Batı'nın İran konusunda takındığı tavırdan çok daha farklı bir duruş sergileyerek diyalogu ön plana çıkardığını vurguladı.

İran ve Türkiye'nin ortak bir sınırı paylaştıkları ve Ortadoğu'nun yabancıların müdahalesine çok fazla maruz kaldığı konusunda hemfikir olduklarını yazan The Guardian, "Ankara, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını ne kadar istemiyorsa, İsrail'in de bu silahlara sahip olmasını o kadar istemiyor." tespitinde bulundu.

Türkiye'nin Ortadoğu'yu nükleer silahlardan arındırmak istediğine vurgu yapan gazete, şu ifadeleri ön plana çıkardı: "Erdoğan, ABD'nin, İsrail'in nükleer silahlarına göz yumması ve Ermenistan konusunda Türkiye'ye ders vermesinden rahatsız. Birçok Türk gibi Erdoğan da Irak işgaline karşıydı. Suriye ile yakınlaşmaya başladı ve geçtiğimiz gün ABD'nin İran anlaşmasına soğuk bakmasından rahatsız oldu."


 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 18:43
banner53
YORUM EKLE

banner39