banner39

The Times:Türkiye AB'ye daha az ihtiyaç duyuyor

İngiliz gazetesi, Türkiye'nin AB ilişkilerinde artık daha serbest tavırlar sergilediğini belirtti, 'Gidecek çok yeri var' dedi.

Arşiv 07.04.2009, 14:04 07.04.2009, 18:20
The Times:Türkiye AB'ye daha az ihtiyaç duyuyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesinde bugün yer alan bir haber analizde, son bir haftadaki siyasi gelişmeler yorumlandı ve Türkiye'nin artık AB kapısında üyelik için yalvaran bir ülke olmadığı, reddedilmesi durumunda gidecek çok yeri olacağı vurgulandı.

Türkiye'nin son 50 yılda NATO'nun Güneydoğu Avrupa bölgesinde bir kale gibi durduğunu yazan The Times, Türkiye'nin aynı zamanda on yıllardır AB'ye tam üye olmaya çalıştığını ancak bu süre içinde sadece Doğu Avrupa ülkelerinin üyeliğini izlemekle yetindiğini vurguladı. Brüksel'in Ankara'nın üyelik sürecinde pek samimi olmadığına işaret eden gazete, "Ama artık modern Türkler de kendilerini 'çantada keklik' olarak görmek istemiyorlar. Yıllar önce ortada baş aktör olarak sadece AB vardı. Ancak bugün AB liderleri, Türkiye'nin jeopolitik konumunu pek önemsemiyor. AB, Türkiye'nin enerji yolunda bir merkez olduğunun farkında değil. Brüksel, Türkiye'nin de artık kırsal kesimlerinin geliştiğini bilmiyor" yorumunda bulundu.

"Türkiye AB'ye artık daha az ihtiyaç duyuyor" ifadesini kullanan The Times, Türkiye'nin Gümrük Birliği ile AB piyasalarına istediği gibi girdiğini ve AB üyeliğinden istediğini aldığına da dikkat çekti. Türkiye'nin AB tarafından reddedilmesi durumunda birçok alternatifinin bulunduğu belirtilen haber yorumda, ülkede bütün partilerin resmi olarak AB üyeliğini desteklemelerine karşın Türkiye'nin Rusya ve Körfez ülkeleriyle yeni ilişkiler kurduğunu ve bunun da ticari anlamda olumlu etkisinin olduğunu yazdı.

Gazete haberin devamında şu yorumda bulundu: "AB liderleri milyonlarca Müslüman'ı almaktan korkuyor. Ancak unutulmaması gerekir ki AK Parti'ye her ne kadar 'İslami' denilse de AK Parti İran ile karıştırılmamalı. Bu ülkede mollalar yok. Türkiye-Rusya ilişkileri gelişiyor. Türkiye çok sayıda enerji koridorları üzerine kurulu. Türkiye her zaman kapıyı Batı'ya açık tutar. Ama Eğer Batı Türklerin kalbini kırarsa o zaman Türkler de bunu Batı'ya ödedir. Washington, Moskova ve Tahran Türkiye'ye yaranmaya çalışırken, Avrupa Birliği Türkiye'yi 'çantada keklik' görüyor. Eğer Türk politikacılar artık AB üyeliğinden vazgeçerse bunun sonucunda görülecek deprem Avrupa'da da çok rahat hissedilecektir."

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?