banner39

'THK'ya zekat ve fitre Verilemez!'

Hayrettin Karaman, 'Türk Hava Kurumu gibi kurumlara zekat ve fitre vermek caiz değildir' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'THK'ya zekat ve fitre Verilemez!'

İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, zekat ve fitrenin nerelere verileceğinin Kur’an ve Sünnet'te bildirildiğini, bu yerler arasında Türk Hava Kurumu (THK) benzeri kurumlar olmadığını belirterek, “Böyle kurumlara ne zekat verilebilir, ne de fitre; yani bu gibi kurumlara zekat ve fitre vermek caiz değildir” dedi.

“ANAYASALARIN ÜZERİNDE BABAYASALAR VAR”
Prof. Dr. Hayrettin Karaman, “http://www. HayrettinKaraman.net” adlı resmi web adresinde, fitre ve zekat konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hayrettin Karaman, laik devletin zekat, fitre, kurban eti ve derisinin toplanması ile ilgili kanun çıkarmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu hatırlatarak, “Anayasa’ya aykırı bulunan bir kanuna aykırı yönetmelik çıkarması ise, aykırıdan daha aykırıdır. Ama gelin görün ki, anayasaların üzerinde hakim babayasalar bulunduğu için her yıl bu kaos yaşanır, Müslümanlar eza ve cefa görür, sıkıntılara düşer, baskılara maruz kalırlar. Bütün büyük başlar, kanunşinaslar bu düzenlemenin haksız olduğunu beyan ettikleri halde kaldırmaya ve düzeltmeye teşebbüs etmezler” dedi.

Türk Hava Kurumu’nun asıl işinin pilot, planör ve paraşütçü yetiştirmek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hayrettin Karaman, “Bunun gibi bir de Türk Kara Kurumu kurulabilirdi ve bu kurum da şoför, makinist, vatman vb. yetiştirebilirdi. İşte böyle bir kuruma ne zekat verilebilir, ne de fitre; yani bu gibi kurumlara zekat ve fitre vermek caiz değildir; çünkü zekat ve fitrenin nerelere verileceği Kur’an ve Sünnet'te bildirilmiştir. Bu yerler arasında THK benzeri kurumlar yoktur. Kurban eti ve derisine gelince; bunların, kesen tarafından yenmeyeni ve kullanılmayanı tasadduk edilecektir. Sadaka da bir ibadettir, Allah rızası için uygun yere verilen nesnedir. THK sadaka verilecek bir yer de değildir. Etin de, derinin de tasadduk edileceği yerler, yoksullar ile din hizmeti verenler, bu hizmete katkıda bulunanlardır” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?