banner39

THY 100 seferini iptal etti

İzlanda'dan yayılan kül bulutları nedeniyle THY'nin bugün karşılıklı olarak yaklaşık 100 seferi iptal edildi.

Arşiv 20.04.2010, 13:08 20.04.2010, 13:08
THY 100 seferini iptal ettiTürk Hava Yolları (THY), İzlanda'daki yanardağın patlaması sonucu yayılan kül bulutları nedeniyle bugün karşılıklı olarak yaklaşık 100 seferini iptal etti.

THY'nin, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Avrupa'nın çeşitli kentlerine yapacağı 40'ın üzerinde seferi iptal edildi. Ayrıca, Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan yapılması gereken Amsterdam ve Frankfurt seferi ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan Londra Stansted Havalimanı'na ve Eskişehir'den Brüksel'e olan seferler de iptal oldu.

Bu arada, Atina, Barcelona, Basel, Belgrad, Budapeşte, Donestk, Kişinev, Leningrad, Lizbon, Lvov, Lyon, Madrid, Moskova, Nice, Odesa, Bükreş, Paris, Piriştina, Roma, Sofya, Tiran, Üsküp, Viyana ve Zagreb'e olan seferlerde bir sorun bulunmadığı bildirildi. THY'nin, Atatürk Havalimanı'ndan iptal ettiği yurt dışı noktalar arasında Zürih, Münih, Brüksel, Stuttgart, Milano, Düsseldorf, Cenevre, Hamburg, Helsinki, Venedik, Dublin, Köln, Stockholm, Hannover, Berlin, Bologna, Nürnberg, Amsterdam, Prag, Londra ve Manchester gibi kentler bulunuyor.

600 UÇUŞ İPTAL EDİLDİ
Öte yandan; TAV Havalimanları Holding A.Ş, 15-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı dış hat geliş ve gidiş seferlerinde yaklaşık 600 uçuş iptali gözlendiğini, aynı dönemde yaklaşık 1.350 dış hat geliş ve gidiş seferi gerçekleştiğini bildirdi.

TAV Hava Limanları Holding'in İzlanda'daki volkanik patlamanın etkisine ilişkin olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, İzlanda'da bulunan yanardağın aktif hale gelmesiyle oluşan kül bulutlarının, başta Kuzey Avrupa olmak üzere uçuş trafiğinde aksaklıklara ve uçuş iptallerine yol açtığı hatırlatıldı. Kuzey Avrupa'daki bir çok ülkenin hava sahasının halihazırda kapalı durumda olduğu, Almanya gibi bazı ülkelerin hava sahalarının açılacağına dair bilgiler geldiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Türkiye hava sahasının kapatılmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, gerek irtifa ayarlamaları gerekse rota değişiklikleri ile iniş ve kalkış trafiğinde hizmete devam edildiği 19 Nisan 2010 tarihi itibariyle Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMI) tarafından duyurulmuştur. TAV Havalimanları Holding'in Türkiye'de işletmesini üstlendiği İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Gazipaşa ile birlikte, yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz ülkeler olan Gürcistan, Makedonya ve Tunus'ta bulunan havalimanlarının hava sahaları açık durumdadır.

TAV Havalimanları Holding A.Ş'nin işletmesini üstlendiği İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 1-11 Nisan 2010 tarihleri arasında Dış Hatlar Giden yolcu sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında artış gözlenmiştir. Bu tarihten sonra oluşan kül bulutlarının yarattığı olumsuz durum ve bazı ülke hava sahalarının kapanması nedeniyle, 15-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı dış hat geliş ve gidiş seferlerinde yaklaşık 600 uçuş iptali gözlenmiş olup, aynı dönemde yaklaşık 1.350 dış hat geliş ve gidiş seferi gerçekleşmiştir.

TAV Havalimanları Holding olarak, iştirakimiz olan BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri aracılığıyla sefer iptalleri nedeniyle havalimanında beklemek zorunda kalan yolcuların temel gıda ve barınma ihtiyaçlarını gidermeye yönelik yiyecek ve içecek hizmeti verilmiş, havalimanının yanında bulunan Airport Otel'de yolcuların bir kısmı misafir edilmiştir.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?