THY ve Pegasus'un ucuz bilet reklamlarına ceza

Reklam Kurulu, ucuz bilet reklamlarında tüketicinin yanıltıldığı gerekçesiyle THY ve Pegasus'a, idari para ve reklamları durdurma cezası verdi.

THY ve Pegasus'un ucuz bilet reklamlarına ceza

Reklam Kurulu, THY ve Pegasus'a, ucuz bilet reklamlarında ilan edilen fiyatlara vergi ve diğer ücretlerin dahil edilmemesi suretiyle tüketicinin yanıltıldığı gerekçesiyle 60 bin'er YTL idari para ve reklamları durdurma cezası verdi.

Reklam Kurulu'nun nisan ayında yaptığı toplantıda alınan kararlara ilişkin duyuruya göre, THY'nin internet sitesinde ve Skylife isimli derginin Nisan 2008 sayısında yer alan reklamlarda; Türkiye-New York, Türkiye-Chicago, Tunus-İstanbul, Türkiye-Madrid, Türkiye-Barcelona uçuşlarıyla ilgili olarak promosyonlarda belirtilen fiyatlara, "Hopa'dan Batum'a, oradan İstanbul'a 99 YTL", "İstanbul-Hatay hattı açıldı 59 YTL" başlıklı reklamlarda belirtilen fiyatlara ve "Her Hafta Farklı Noktalara Gidiş-Dönüş 111 euro" başlıklı reklamda belirtilen fiyata, vergiler ve diğer ücretlerin dahil edilmediği belirtildi.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Fiyat Etiketi" başlıklı maddesi ile Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği'ne uygun olmayan bu reklamlar nedeniyle THY'ye 60 bin YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verildi.

Aynı şekilde, Pegasus'un mart ayında yayımlanan "Şimdi Bilet Ücreti de Yok" başlıklı reklamda "0 YTL'den başlayan fiyatlar" ibaresine yer verildiği ve yurtiçi-yurtdışı uçuşlar için ayrı ayrı olmak üzere yakıt harcı, havaalanı vergisi ve hizmet ücretinin dipnot olarak gösterildiği, reklama ilişkin yazılı açıklamanın da "Pegasus'tan tam 350 bin Bedava Bilet" başlığıyla sunulduğu belirlendi.

Söz konusu kampanyada minimum yurtiçi uçuş ücretinin vergi ve harçlar nedeniyle 34 YTL, yurtdışı uçuş ücretinin ise 50 euro olmasına rağmen hiç ücret ödenmeksizin 350 bin adet bilet alınabileceği yönünde tanıtım yapılmasının yanıltıcı nitelikte olduğu belirtilerek, mevzuata aykırı uygulama nedeniyle Pegasus'a 60 bin YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 18:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35