banner39

THY'de dış hat yolcu sayısı ilk kez iç hattı geçti

Türk Hava Yolları tarihinde ilk kez dış hat yolcu sayısı 370 binin üzerine çıkarak iç hatlarda uçan yolcu sayısını geride bıraktı.

Arşiv 30.03.2008, 10:42 31.03.2008, 11:29
THY'de dış hat yolcu sayısı ilk kez iç hattı geçti


THY Genel Müdürü Temel Kotil, Mart 2008 itibariyle Türk Hava Yolları tarihinde ilk kez dış hat yolcu sayısının, iç hatlarda uçan yolcu sayısını aştığını söyledi. Genel Müdür Kotil, Mart ayında haftalık ortalama yolcu sayısının 370 binin üzerine çıktığını, elde edilen toplam gelirin yüzde 60'ından fazlasının artık dış hat gelirlerinden oluştuğunu açıkladı.

Temel Kotil'in verdiği bilgiye göre, THY uçaklarında uçan business yolcu sayısında da son aylarda önemli bir patlama gerçekleşti ve hem iç hem de dış hatlarda business sınıfında uçan toplam yolcu sayısında 2008'in ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50'ye varan bir artış oldu.

KÜRESEL KRİZ ORTAMINDA YOLCU SAYISI ARTTI

Küresel kriz ortamında havayollarında gerek yolcu sayısı gerekse doluluk oranlarında eksiye doğru gidiş olduğunu, THY de ise tarihin en yüksek rakamlarına ulaşıldığını belirten Temel Kotil, " Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları genelde bizde de yolcu sayısında ve dolulukta düşüş olurdu. Ancak bu yıl küresel krize rağmen THY dolulukta yüzde 70'lerin üzerindeki oranıyla tarihin en iyi zamanlarını yaşıyor. Bir yandan Star Alliance üyeliği, bir yandan rakamlar beni gerçekten çok heyecanlandırıyor. Bu yıl nerdeyse yüksek sezona yakın bir yolcu sayısına ulaşmış durumdayız" şeklinde konuştu. Genel Müdür Kotil, iç ve dış hatlar dahil tüm hava yolu şirketlerinin Türkiye'de 2006 yılında 59 milyon yolcu taşıdıklarını ve bu rakamın 2007'de 70 milyona çıktığını hatırlatarak " Türkiye'nin toplam dünya yolcu trafiğindeki yeri 15'inci sıradan 13'üncü sıraya yükseldi. 2008'de Türkiye'nin sırası daha da yukarı çıkabilir" dedi.

2008 DE 23.5 MİLYON YOLCUYU AŞARIZ

Temel Kotil, iç hatlarda yolcu sayısında artışın da sürdüğünü, dış hatlardaki artışın THY'nin dış itibarının önemli oranda yükselişinin bir göstergesi olduğunu savunarak " Star Alliance ittifakına 1 Nisan tarihiyle tam üye olarak katıldıktan sonra dış hatlarda ve transit yolcu sayısında önemli bir artış olacağını öngörüyoruz. Star Alliance üyeliği sayesinde yolcu sayımızda zaten bir artış başlamıştı, tam üyelikle birlikte sadece bu kanaldan yüzde 10'lar civarında bir artış bekliyoruz. 2008'de transit yolcu sayısının 1.5 milyonu , toplam yolcu sayısının da 23.5 milyonu geçmesini öngörüyoruz" dedi.

YOLCULAR İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

1 Nisan itibariyle başlayacak Star Alliance üyeliğinin yolculara sağladığı kolaylıklarla ilgili de bilgi veren Kotil, İttifak sayesinde THY'nin dünya üzerinde yeni bir uçuş ağı ve hava köprüsü kurduğunu kaydederek şunları söyledi: " THY dış hatlarda şu anda 150 noktaya uçuyor. Özellikle THY'nin uçmadığı noktalar açısından İttifak üyeliği büyük önem taşıyor. İttifak sayesinde dünyanın toplam 943 şehrini bir uçuş ağına bağlamış olacağız. İttifak'ın biletini alan bir yolcu veya yolcumuz istiyorsa 943 noktaya tek bir bilet organizasyonuyla seyahat edebilme şansına sahip olacak. Bu süreçte gümrük kuralları izin verdiği ölçüde yolcumuz hiç bagajına dokunmadan yolculuğunu tamamlayacak. Bir THY uçağından inip, sanki başka bir THY uçağına binmiş gibi uçabilecekler. Bu muazzam bir rahatlık getirecek" dedi.

EN EKONOMİK BİLET

Kotil, business uçuşların yanı sıra turistik amaçlı seyahatlerde de Star Alliance ile şimdi uçak yolculuklarının en ekonomik, en kolay ve en konforlu bir şekle geldiğini savunarak " Yolcular uçuş konforu açısından en iyi ihtimali yakalamış olacaklar. Aynı zamanda en ekonomik fiyatlarla biletlerini alabilecekler. Yolcular Star Alliance web sitesine girerek artık dünya üzerinde kendileri için en iyi uçuş planını yapabilirler" diye konuştu. Genel Müdür Kotil, Star Alliance ile yolcuların havaalanlarında üyelerin CIP salonlarını kullanabileceklerini ve üye havayolu ile uçarken kazandıkları milleri üye tüm havayollarında kullanma şansına sahip olacaklarını söyledi.

HİZMET KALİTESİ VE UÇUŞ EMNİYETİ

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinin üyesi bulunduğu Star Alliance'a THY'nin girmesinin THY'nin dünya havacılığında büyük oyuncu ve küresel bir marka olma hedefinin önemli bir adımı olduğunu ifade eden Temel Kotil " THY her üç ittifaktan da katılım teklifi almıştı. Biz her üçünü de değerlendirdik, THY'nin uçuş noktalarına göre en yüksek verimi hangi ittifaktan alacağının analizini yaptık ve sonuçta Star Alliance'da karar kıldık. Türkiye'den böyle bir ittifak içine giren tek havayolu da THY olacak" açıklamasını yaptı.

REKABET SÜRECEK

İttifak'ın yolcular açısından tek ve en büyük havayolu şirketi gibi bir özellik taşıdığını, ancak üyeler arasında hizmet ve fiyat rekabetinin alabildiğine yoğun yaşanacağına dikkat çeken Kotil, " Bizim pazara nüfuz etme ve rekabet konusunda bir değişme olmayacak. İttifak içinde ticari ve parasal anlamda üye her havayolu şirketi kendi bağımsız yapılanmasını sürdürecek. Çünkü hepimiz uçuş noktalarında aynı zamanda rakip durumundayız. THY bir taraftan ittifaka girmemiş gibi kendi rekabet koşullarına uygun hizmet kalitesini üretmeye ve global pazarda yer almaya devam ederken, ittifak üyeliğinden de azami şekilde yararlanmaya çalışacak. Havacılıkta ve rekabet koşullarında gelinen noktaya bakınca, bu ittifakın içinde yer almak kesin bir zorunluluktu. Zaten onlar da THY'yi almak istiyorlardı" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?