banner15

THY'den işçilere uyarı: Yasal işlem yaparız

THY, yarın yapılması planlanan genel greve katılacak çalışanları hakkında yasal işlem başlatacağını duyurdu.

THY'den işçilere uyarı: Yasal işlem yaparız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ankara'da eylem yapan TEKEL işçilerine destek vermek için genel grev kararı alan Türk-İş ve bağlı sendikalar yarın greve başlayacaklar. Ancak, Hava-İş'in tüm üyelerini bu eyleme katılmaya davet etmesi üzerine THY Yönetimi personelini uyardı. 

THY, çalışanlarına yönelik olarak yaptığı uyarıda yarınki genel greve gidenler hakkında yasal işlem yapacağını belirtti. 

THY, duyurusunda, tüm çalışanların yasal çerçevede hak ve taleplerini dile getirmelerinin en doğal hakları olduğunu belirterek, bu eylemin yasadışı olduğu açıkladı. 

 

"Yasadışı eyleme katılacaklar hakkında yasal işlem yapılacak" denilen açıklamada şunlar ifade edildi: "2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunun 25. maddesinde ; ' Kanuni grev için aranan şartlar gerçekleşmeden yapılan greve kanun dışı grev denilir.Siyasi amaçlı grev,genel grev ve dayanışma grevi kanun dışı grevdir. İşyeri işgali,işi yavaşlatma,verimi düşürme ve diğer direnişler hakkında kanun dışı grevin müeyyideleri uygulanır.' Hükmü yer almaktadır. Ayrıca ,2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanununun 45.maddesinde ise,' Kanun dışı grevin yapılması halinde işveren, böyle bir grevin yapılması kararına katılan, böyle bir grevin yapılmasını teşvik eden, böyle bir greve katılan veya böyle bir greve katılmaya veyahut devama teşvik eden işçilerin hizmet akitlerini feshin ihbarına lüzum kalmadan ve herhangi bir tazminat ödemeye mecbur bulunmaksızın feshedebilir. Bu düzenlemeler çerçevesinde şirketimizce yasadışı hiçbir eyleme müsamaha gösterilmeyecek olup, gerekli hukuki işlem tesis edilecektir"

Hava-İş sendikası dün bir bildiri yayınlayarak çalışanları Perşembe günkü Genel Greve katılmaya çağırmış ve o gün izinli sayılacaklarını belirtmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48