banner39

Ticari ilişkiler kayan ekseni düzeltecek

Yerli yabancı 4 bin 500 işadamı Türkiye'nin kayan eksenini yerine getirecek imzalar atıyorlar.

Arşiv 16.06.2010, 12:51 16.06.2010, 16:56
Ticari ilişkiler kayan ekseni düzeltecek

 

Yaşar Süngü - Dünya Bülteni

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) öncülüğünde gerçekleşen Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü, Türkiye'nin bozulan eksenini düzeltiyor.

Yerli ve yabancı 4 bin 500 işadamını İstanbul'da bir araya getiren TUSKON, Türkiye'nin dünya ile ekonomik bağlarını artırırken, Avrupa Halklar Partisi Başkanı Wilfried Martens'in dediği gibi siyasi bağların da güçlenmesine vesile oluyor.

Avrupa Halklar Partisi Başkanı Martens, Türkiye ve AB'nin ekonomik bağlarının daha da güçlendirilmesi için çaba göstermesinin sonucunda siyasi işbirliğine dönüşeceğini düşünüyor.

Martens, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde oluşan bazı yanlış anlamaların ortadan kaldırılması için de iletişimin artırılmasını öneriyor.

Türkiye'nin kuzeydeki komşusu Rusya'nın Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkanı Alexander N. Shokhini de iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüksek rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini söyleyerek bölgesel işbirliğinin altını çiziyor.

İki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticareti yeterli bulmuyor ve hedefini 100 milyar dolar olarak ortaya koyuyor.

Rusya ile Türkiye arasında lokomotif sektör enerji olduğu için yeni teknolojilerin, işbirliğinin geliştirilmesine fırsat oluşturacağını düşünüyor. Afrika Birliği Ticaret Komiseri Elizabeth Tankeo, Ticaret Köprüsü'nün, Türkiye'nin bütün dünyayla ilgilendiğinin bir göstergesi olduğunu belriterek THY'nin Afrika uçuşlarının aradaki uzaklığı ortadan kaldırdığını söylüyor. Tankeo, "Türkiye büyükelçilikleri çoğaldı. 'Kazan kazan' ilişkisiyle çok önemli bir ortaklık kuruluyor. Afrika'dan daha çok hammadde ihraç ediyorlar, ancak nihai ürünler de ihracatımızı artırıyor." diyor.

14 milyar dolara yakın işbirliğinin gerçekleşeceği zirveden sonra ikili görüşmeler de bugün başladı. İkili görüşmelerin ne kadar verimli olduğu sonuçlardan da belli olmaya başladı. Altı milyon Euro ciroya sahip RW King şirketinin sahibi Kamerunlu işadamı Martin Azemkouo, ülkesinde elektrik ve dizel enjektörleri alanında faaliyet gösterdiğini, ancak Türkiye'ye gelme amacının kendi faaliyet alanlarıyla ilgili yenilikleri görmenin yanı sıra ekmek fırınları alıp Kamerun'a götürmeyi düşündüğünü söyledi. Kamerun'un ve Afrika'da birçok ülkenin ekmekle yeni tanıştığını aktaran Azemkouo, ekmek fırınlarıyla ilgili şirketlerle görüşeceğini ve o firmaları hem ülkesinde ortak yatırıma davet edeceğini hem de distribütörlük teklif edeceğini kaydetti.

Sırbistanlı Galenika isimli ilaç firmasının Direktörü Guljbehar Sabovic, 100 milyon Euro cirolu, Balkanların 'en büyük' şirketlerinden biri olduklarını ve 25 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, Türkiye pazarını en az Rusya kadar değerli ve büyük hacimli gördüklerini söylüyor.

Arjantin'de temizlik ve güvenlik sektöründe faaliyet gösteren Grupo Goits'in sahibi Raul Alberto Benedini de, Türkiye'den 800 bin dolarlık alım yapmak istediklerini, aynı zamanda silah alımı için de görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Perulu demir çelik şirketi Tradi S.A.'nın ortağı Oscar Peschiera ise, "Daha önce Türkiye'den ithalat yapmıştık. Çin, Japonya, Kore, Brezilya, Meksika'dan mal alıyoruz. Türkiye, iyi fırsatlar sunuyor ve bu fırsatları değerlendirmek istiyoruz." diye konuşuyor.

Perulu diğer bir şirket olan ve tekstil makineleri alanında faaliyet gösteren Logusa'nın sahibi Early Malaga, Türkiye'ye tekstil makineleri distribütörlüğünü almak için geldiklerini söylüyor.

Geçen yıl iki makine alıp Peru'da sattıklarını kaydeden Malaga, "Bu sene 1 milyon dolarlık alım yapmak istiyoruz. Türkiye'deki mal çok kaliteli, aynı zamanda Almanya ve İsveç'te üretilen makinelere göre daha ucuz. Dolayısıyla Türkiye'ye doğru bir yönelişimiz var." diye konuşuyor.

Bütün bu gelişmeler, Türkiye'nin siyasi olarak bozulan ekseninin dünya ile yeniden ticari ilişkileri artırarak düzeldiğini ortaya koyuyor.

Türkiye'nin ekseni yerine otururken, daha önce ekseni bozanlar da ise müthiş bir eksen kayması yaşanıyor.

Varsın o kadar da olsun

 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?