banner39

TİKA'dan Orta Asya'ya eğitim desteği

TİKA, misyonu kapsamında Orta Asya'da yeni hizmetlere imza attı.

Arşiv 28.05.2008, 15:31 28.05.2008, 15:35
TİKA'dan Orta Asya'ya eğitim desteği


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türk dünyasıyla işbirliği hedefiyle kurulan Türk İşbirliği ve Kalkınma (TİKA), Orta Asya'nın ekonomik bakımdan sıkıntı içindeki ülkelere yardım da ediyor.

TİKA tarafından Kırgızistan'ın Narın Devlet Üniversitesi'nde, Mesleki Teknik Hazırlık Merkezi açıldı. Merkezde bilgisayar, dikiş-nakış ve halk zanaatları gibi farklı alanlarda eğitim yapılacak.

Halka açık olan kursun açılış törenine, Narın bölgesi yöneticileri, Narın Devlet Üniversitesi rektörlüğü çalışanları ve TİKA temsilcileri katıldı.

Bölgelerin kalkınması ve yüksek seviyeli kadroların hazırlanması sisteminin geliştirilmesi amacıyla TİKA yönetimi, Kırgızistan'ın farklı bölgelerinde halka yönelik eğitim projeleri ve programlarına ilgi gösteriyor.

Narın bölgesinin kalkınmasına katkısı ve Narın şehrinin eğitim kurumlarına verdiği destek ve yardımlardan dolayı, TİKA Program koordinatörü Dr. Bekir Demir'e, Narın Devlet Üniversitesi tarafından fahri profesörü unvanı verildi.

Bu projenin amacının, Kırgızistan Cumhuriyetinin bölgesel kalkınması çerçevesinde, Dağlık Narın bölgesi halkının mesleki becerilerini geliştirmelerine destek vererek, gençlerin istihdam edilmesi ve böylece ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak olduğu bildirildi.

Proje çerçevesinde terzilik, milli kıyafetlerin hazırlanması, aksesuarlar ve süs eşyaları üretiminin öğretmesi öngörülüyor. Terzilik ve zanaat atölyeleri TİKA tarafından en modern araçlar ile donatıldı.

Halkın ve öğrencilerin bilgisayar bilgilerini artırmaları için ayrıca bir de bilgisayar laboratuarı açıldı. Proje için gerekli olan bütün teknik ekipman TİKA Kırgızistan koordinatörlüğü tarafından sağlandı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?