banner15

Tikriti: ABD-Sünni örgütler görüşmesi yanlış yansıtıldı!

Irak İslam Partisi Başkanı Usame Tikriti, ABD ile Sünnilerin İstanbul görüşmelerinin yanlış aksettirildiği iddiasında.

Tikriti: ABD-Sünni örgütler görüşmesi yanlış yansıtıldı!

 

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin ardından Mayıs ayında partinin başkanlığına seçilen Usame Tevfik El Tikriti, geçtiğimiz hafta Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul ve Ankara'da temaslarda bulunan Tikriti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu'yla görüştü.

İstanbul'da Cihan'ın sorularını cevaplayan Usame Tikriti'nin gündeminde ABD Sünni gruplar görüşmesi ve Kerkük ağırlıklı yer tuttu.

TÜRKİYE'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ABD - SÜNNİ GRUPLAR TOPLANTISI YANLIŞ AKSETTİRİLDİ

Amerikan yönetiminin Mart ve Mayıs aylarında Sünni gruplarla İstanbul'da gerçekleştirdiği gizli toplantılar için Tikriti, "Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin görüşmelere tepki göstermesi bir 'yanlış anlamadan kaynaklanıyor" dedi.

Tikriti, "Bu haber öyle kötü bir biçimde yansıtıldı ki, Başbakan Maliki buna tepki göstermek zorunda kaldı ve bunun Irak'ın içişlerine karışmak anlamına geleceğini açıkladı" dedi. Ancak Amerikan hükümetinin aksine bu görüşmenin Irak hükümetinin bilgisi dâhilinde gerçekleştiğini açıkladığını hatırlatan Tikriti, "Ben bunun doğru olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Amerikan yönetiminin, Iraklı Sünni direnişçilerle Türkiye'de gerçekleştirdiği toplantılar, Bağdat'ı rahatsız etmişti. Toplantıların Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini ve direnişçilere müsamaha gösterilmesi anlamına geldiğini savunan Irak yönetimi, Türkiye'de gerçekleştirilen toplantıların araştırıldığını duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı da Sünni direnişçilerle bir toplantı gerçekleştirildiğini doğrulamış; ancak toplantılar gerçekleştiği dönemde Irak yönetiminin bunlardan haberi olduğunu savunmuştu. Maliki de toplantıların, "Irak'ın içişlerine müdahale edilmesi anlamına" geldiğini söylemişti.

BAĞDAT VE ERBİL ARASINDAKİ GERGİNLİK, KÜRTLERİN GİDEREK ARTAN TALEPLERİNDEN KAYNAKLANIYOR

Usame Tevfik El Tikriti, ülkenin kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat hükümeti arasındaki özellikle Kerkük ve petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda yaşanan gerginliği de değerlendirdi. Tikriti, iki yönetim arasındaki sorunun "Kürtlerin giderek dozu artan taleplerinden kaynaklandığını" belirtti. Bu taleplerin Kürtlerle Musul, Kerkük, Telafer gibi şehirlerde yaşayan Türkmenler, Araplar ve diğer etnik gruplar arasında gerginliğe yol açtığını dile getiren Tikriti, "Bu gerginlikler ve hassasiyetlerin olmamasını dilerdik; çünkü bizim arzumuz tek ve birleşik bir Irak'ta yaşamaktır." dedi. Bir diğer sorun kaynağının ise Kürt tarafının petrol anlaşmaları yapması olduğunu ifade eden Irak İslam Partisi Başkanı, "Irak Anayasası, bölge hükümetlerine merkezi hükümetin onayını almadan dış ülkelerle her hangi bir anlaşma yapmalarına izin vermiyor. Biliyorsunuz, Kürt anayasasının çıkması ve Kürt halkına onaylatmak istenmesi bu gerginliği artırmıştı. Gerginliğin tırmandırılmasının tehlikeli olduğunu bütün taraflarca bilinmektedir." ifadelerini kullandı. Tikriti, çözümün ise "diyalog ve ortak müştereklerde buluşmakla sağlanabileceğini" vurguladı.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35