Times: NATO sivil vahşeti gizliyor

Afganistan'da bazı üyeleri bir gece baskınında öldürülen bir aile, hükümetin önerdiği 'kan parası'nı reddetti

Arşiv 15.03.2010, 07:43 15.03.2010, 07:43
Times: NATO sivil vahşeti gizliyor


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz Times gazetesi, Afganistan'da bazı üyeleri bir gece baskınında öldürülen bir ailenin, hükümetin tazminat amacıyla önerdiği 'kan parası'nı reddettiği ve olayı gerçekleştirenlerin adalet önüne çıkarılmaması durumunda intihar eylemleri düzenlemekle tehdit ettikleri duyuruluyor.

NATO ile ABD güçlerinin 12 Şubat'ta düzenlediği ortak operasyonda 5 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda 2 hamile kadın, bir genç kız ile 2 resmi görevli yaşamlarını yitirdi. Afganistan'ın doğusundaki Gardez'de yaşanan saldırının ardından görgü tanıklarıyla görüşen The Times gazetesi, NATO'nun "gizli bir vahşete" imza attığı yönünde işaretler olduğunu aktardı.

NATO yetkilileri, saldırının kurbanı kadınların, ağızları kapatılmış, elleri bağlanmış halde cesetlerini bulduklarını iddia etmişti. Ancak tanıklara göre olayın faili ABD askerleri ve Afgan tetikçiler. Suça karışan askerlerin kimliği ise hala bilinmiyor. Saldırıda biri polis, diğeri avukat iki oğlunu kaybeden Hacı Şarbuddin, gerçek suçluların ortaya çıkarılmasını bekliyor.

Sorumluluğu hiçbir grup üstlenmezken, olayla ilgili olduklarından şüphelenilerek yakalanan sekiz kişi ise serbest bırakılmıştı. Times gazetesi haberle ilgili olarak ayrıca Birleşmiş Milletler'in geçmişte Afganistan'daki istihbarat örgütlerinin, "yargısız infazlar" için para militer grupları kullandığı için eleştirdiğini de hatırlatıyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?