banner15

Times'tan ilginç Irak iddiası

Times gazetesi Irak'taki işgalin bitmesinden sonra başka bir savaşın başlayacağını öne sürdü.

Times'tan ilginç Irak iddiası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz Times gazetesi, "Kürt fay hattı yeni bir savaşı tetikleme tehdidi içeriyor" başlıklı yazısında, ABD işgalinin bitmesi halinde Araplar ile Kürtlerin her an çatışabileceğini yazdı.

Gazete, Irak'ın kuzeyinde Arap ve Kürt askerlerin birbirleriyle yüz yüze geldikleri 480 kilometre uzunluğunda tartışmalı bölgenin her an savaş alanına dönüşebileceği belirtildi.

Dünyanın ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesine ve Afganistan'da şiddetlenen savaşa odaklandığı dönemde Irak'taki Araplar ve Kürtlerin, Batı'da Suriye sınırından, İran'a dek uzanan petrol zengini toprakların kontrolü konusunda savaşa giderek daha da yaklaştığı savunuldu.

Yazıda, şöyle denildi:
"Buradaki Kürt ve Arap askerler, bir diğerinin hareketlerini, en derin şüpheyle takip ediyorlar. Irak Başbakanı Nuri el Maliki bu sebepten geçen hafta Kürt liderlerle görüşmek üzere Kuzey Irak'a geçti. Araplar ile Kürtler arasında bir savaş, Irak'ı bağımsız bir devlet olarak kötü bir sona sürükleyecektir.

Bu türden bir anlaşmalıkta hiçbir tarafın galip gelmesi beklenemez. Kerkük, tartışmalı bölgeler ve petrolün yönetimi konusundaki farklılıklar, kolayca aşılamaz ama Maliki Kürt liderlerle geciktirdiği görüşmelerden sonra en azından bu anlaşmalığın daha da ilerlemesini engel olmalıdır."
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 08:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35