Timoşenko, Başbakan Erdoğan'ı bekliyor

Ukrayna Başbakanı Timoşenko, "Türkiye Başbakanı'nı bu yıl bekliyoruz" dedi.

Arşiv 27.06.2008, 19:04 28.06.2008, 10:24
Timoşenko, Başbakan Erdoğan'ı bekliyor


TBMM Başkanı Toptan, Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ile görüştü, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın da bu ülkeyi ziyaret edeceğini söyledi. Timeşenko da, "Türkiye Başbakanı'nı bu yıl Ukrayna'ya bekliyoruz" dedi.

Resmi bir gezi için Ukrayna'ya giden TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ile görüştü. Toptan, dünyanın en güzel kenti olan Kiev'de, büyük bir misafirperverlik gördüklerini belirterek, 1992 yılında geldiği Kiev'in aradan geçen 16 yılda modern bir dünya kenti olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

"Türkiye, Ukrayna'nın son yıllardaki büyük kalkınma hamlesini dikkatle ve takdirle izliyor" diyen Toptan, iki ülke ilişkilerinin mükemmel denecek bir düzeyde olduğunu bildirdi.

Toptan, iki ülkenin yakın ikili ilişkilerinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası alanda yakın görüşlerinin de bulunduğunu anlatarak, "Bundan cesaret alarak ilişkilerimizi geliştirmemiz mümkündür" dedi.

Türk yatırımcılarının Ukrayna'da doğrudan yatırımlarının 1 milyar dolar, müteahhit hizmetlerinin ise 2 milyar dolar olduğuna işaret eden Toptan, son olarak Kiev Havaalanı ihalesini Doğuş grubunun, en uygun teklifi verdiğini söyledi.

Toptan, Doğuş, Ülker, Enka gibi büyük firmaların, Ukrayna'da önemli işler yapmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Buradaki iş adamları ile yaptığım toplantıda, kendilerinin Ukrayna'da yatırım yapmaktan mutlu olduklarını gördüm. Bu nedenle Sayın Başbakan'a teşekkür ediyorum. Yatırımların karşılıklı olarak artması, Ukraynalı iş adamlarının Türkiye'de yatırım yapması, Türk ve Ukrayna iş adamlarının başka ülkelerde iş yapması da mümkün. Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız'ın da Ukrayna'ya gelmesiyle ilişkilerimiz bu yıl yeni bir ivme kazandıracaktır. Meslektaşım parlamento başkanı ile parlamentolar arasındaki ilişkilerin sıklaştırılması konusunda mutabık kaldık."

Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir şekilde geliştiğini belirterek, "Türkiye'nin Başbakanını bu yıl içinde Ukrayna'ya bekliyoruz" dedi. Türkiye ile Ukrayna arasındaki işbirliğinin, iki ülke için çok yararlı olduğuna işaret eden Timoşenko, bunun hem dünya hem de bölge için önemli olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında mükemmel seyreden ticari ilişkilerin bulunduğunu ifade eden Timoşenko, iki ülke devlet başkanının 2010 yılına kadar ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarılmasını istediğini, bu hedefe ulaşılacağına inandığını bildirdi.

Timoşenko, karşılıklı ziyaretlerin iki ülke ilişkilerini her yönüyle güçlendireceğini ve bu ziyaretlerin işbirliğinin yüksek bir seviyeye ulaşmasını sağladığını kaydetti.

Toptan, görüşmenin ardından ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?