banner15

Timoşenko, Yanukoviç'i meydanla tehdit etti

Ukrayna'da kızışan siyaset sınavında Timoşenko ve Yanukoviç karşılıklı sertleşiyor

Timoşenko, Yanukoviç'i meydanla tehdit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Ukrayna'da hafta sonu yapılacak olan 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde parlamentonun seçim yasasını değiştirmesi, Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Yuliya Timoşenko'yu endişelendirdi. Timoşenko ,seçim yasasını parlamentodan geçiren Bölgeler Partisi'ni halkı meydana dökmekle tehdit etti. 
 
Ukrayna Parlamentosu'nda dün yapılan seçim yasasındaki değişikliğin akabinde bugün basın toplantısı düzenleyen Yuliya Timoşenko, yapılan değişiklikle seçimlere şaibe karıştırılacağını iddia etti. Parlamento Başkanı tarafından imzalanan kanunun, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun onaylaması halinde "turuncu devrime" atıfta bulunarak meydana çıkacaklarını belirtti. Yuliya Timoşenko konuşmasında, Viktor Yuşçenko'ya 2004'te meydanda birlikte mücadele ettiklerini hatırlatarak yasayı veto etmesi çağrısında bulundu. Timoşenko bu seçim sürecinde başka ülkelerin etkisi olmadığına dikkat çekerek içerideki bazı politikacıların demokrasiyi çıkmaza soktuğunu kaydetti. Yasa değişikliğinin kabulü üzerine sert açıklamalarda bulunan Timoşenko; "Artık Ukrayna'da şeffaf seçimlerden bahsedilemez. Seçimler bitmiştir. 2004 yılında dahi olmayan derecede şaibeler yaşanacak" açıklamasını yaptı.

İlk turda oyların yüzde 35'ini alarak rakibi Timoşenko'ya yüzde 10 fark atan Bölgeler Partisi lideri Viktor Yanukoviç ise Timoşenko'nun "insanları meydana toplarım" tehdidini zayıflık ve seçimi kaybetme korkusu olarak değerlendirdi. Yanukoviç "Kendisine güvenen insan meydana çıkmaz" dedi

Diğer yandan bir zamanlar turuncu devrimin yapıldığı karla kaplı olan Bağımsızlık Meydan'ının ise aşırı derecede sessiz ve sakin olması dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 07:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48