Tinercilerin yuvası iken şimdi istihdam merkezi oldu

Elazığ İŞGEM tinercileri topluma kazandırarak, Elazığ halkının takdirini kazandı.

Tinercilerin yuvası iken şimdi istihdam merkezi oldu


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni


Elazığ ili, Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde kalkınma ve gelişmeye en müsait illerin başında geldiğini söyleyen Elazığ İŞGEM Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Solmaz, ilde, sanayiye ve imalata dayalı bir ekonominin gelişmemesi sonucu niteliksiz göç alan bir şehir haline geldiğini söyledi. EİŞGEM Merkezinin bulunduğu alan geçmiş dönemde tinercilerin yuvası haline gelen eski, köhne bir yapı iken yoğun çalışmalar sonucunda modern bir küçük Organize Sanayi alanına dönüştürüldüklerini kaydeden Solmaz, merkez, tinercilerin iş kapısı olmuş ve bu kişiler de EİŞGEM ile birlikte topluma kazandırıldığını hatırlattı.

HEDEF BİN 500 KİŞİYİ İSTİHDAM ETMEK

Geçmiş dönemde herhangi bir işi olmayan kişiler EİŞGEM’ de yanan kıvılcımla girişimci olmuş ve şu anda yanlarında 20-30 kişi çalıştıran bir iş adamı haline geldiğini belirten İŞGEM Başkanı Solmaz, şöyle konuştu: “Elazığ İŞGEM çatısı altında her biri farkı iş kollarında olmak üzere 25 işletme yaklaşık 300 istihdamla faaliyet göstermektedir. Sektörel ve Bölgesel İŞGEM Merkezinin kurulması ile beraber işletme sayımızı 75’e, istihdamımızı da 1500’e çıkartmayı hedeflemekteyiz. Elazığ İŞGEM Merkezi kriz dönemi içerisinde kurulmuştur. Bu dönemler içersinde Elazığ ekonomisine 25 imalatçı işletme kazandırılmıştır.

ELAZIĞ’DAN DÜNYA’YA İHRACAT YAPILIYOR

Elazığ İŞGEM Merkezindeki cips, baharat, kumaş imaları, ev tekstili, mobilya, endüstriyel mutfak malzemeler gibi birçok ürünün üretildiğini söyleyen Somaz, bu ürünlerin Suriye, Gürcistan, Ukrayna, Arnavutluk ve Irak gibi ülkelere ihraç edildiğini vurguladı. Son dönemlerde Türkiye-Suriye ilişkilerinin gerçekleşen üst düzeyde ki ziyaretler ve 2009 yılında iki ülke arasında karşılıklı önemli anlaşmaların imzalaması ticari ve ekonomik alanlarındaki iş birliklerine hız kazandırdığının altını çizen Solmaz, İki ülke arasındaki Malların serbest dolaşımını öngören Serbest Ticaret Anlaşması ve vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleri Elazığ-Suriye Ticaretinin geliştirilmesinde de önemli katkısı olduğunu ifade etti. Elazığ İŞGEM Merkezi olarak ihracatı da daha çok komşu ülkeler ile gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Solmaz, krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirmektense komşu ülkeler ile iş birliği kurmak daha mantıklı olduğunu belirtti.

ELAZIĞ 12 CAZİBE MERKEZİNDEN BİRİ

Elazığ ili Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde kalkınma ve gelişmeye en müsait illerin başında geliyor. Devlet Planlama Teşkilatı 1970’li yıllarda ilan etmiş olduğu gibi 2006 yılında da bir kez daha Elazığ’ın ülkemizin Cazibe Merkezlerinden biri olduğunu açıkladığını ifade eden Solmaz, ilin zengin tarihi birikimi, doğal güzellikleri, yer altı kaynakları, Fırat Üniversitesi, gelişmiş sanayi siteleri, verimli su varlıkları ve toprak yapısı, coğrafi konumu itibarı ile geçiş merkezi üzerinde bulunması ve bölgenin en önemli besi alanı olması gibi birçok cazip özellikleri olduğunun altını çizdi .Solmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elazığ’da bölgenin tek sivil havaalanına sahip olması, İlin Doğalgaz kullanımına başlaması, TEKNOKENT’in faaliyete başlaması, İŞGEM’in kurulması, Elazığ’ı kalkınma ve gelişmişlikte öne çıkaran unsurlar olmuştur. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından, Ülkemizdeki 12 Cazibe Merkezden biri ilan edilen Elazığ, Bölgesel ve Sektörel Teşvik Uygulamasında 4. bölgede yer almaktadır. Elazığ, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine olan coğrafi yakınlığı, kara, hava ve demiryolu ulaşım alternatifleri ilede yatırım yapacaklar içerisin bir avantaj niteliğindedir. “
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39