banner15

Tıp fakülteleri 1071 doktoru mağdur etti

Ege ve Hacettepe mezun olan doktorların isimlerini bakanlığa bildirmedi, atamalar yapılamıyor

Tıp fakülteleri 1071 doktoru mağdur etti


Sağlık Bakanlığı, 11 Eylül'de pratisyen hekimlerin zorunlu hizmet atamalarını yapmaya hazırlanırken, Ege, Hacettepe (HÜ) ve İstanbul Üniversitesi (İÜ), skandal bir hataya imza attı. 45 üniversite, tıp fakültesinden yeni mezun 2 bin 688 öğrencinin tamamının adını bakanlığa bildirdi.

Ancak Türkiye'nin en önemli tıp fakültelerini bünyesinde barındıran Ege ve Hacettepe bir, İstanbul Üniversitesi ise sadece 3 öğrencinin ismini Bakanlığa iletti. Başvurular 7 Ağustos'ta sona ererken bu üç üniversiteden mezun bin 71 öğrencinin atamaları tehlikeye girdi. Öğrenciler tepkili. Üniversite yetkililerinin geçersiz mazeretler ileri sürdüklerini savunan öğrenciler, fakülte dekanlıklarını mahkemeye vereceklerini bildirdi. Üniversite yönetimleri ise kendilerini savunuyor.

İÜ Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin Saydam, gecikmenin imza sürecinin uzamasından kaynaklandığını söylerken EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz hatayı soruşturacağını açıkladı. Listeleri 8 Temmuz'da gönderdiklerini belirten HÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, sorumluluğu bakanlığa attı. Ünal'ın iddiasını ise Bakanlık yalanladı: "Doktor açığımız var. Kimi gönderirseler kabul ediyoruz."

'Üniversite, politik mesaj vermek istiyor'

Zorunlu hizmet ataması için isimleri Sağlık Bakanlığı'na bildirilmeyen öğrenciler, fakülte yönetimlerine tepkili. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarından Uğur Kayhan, zorunlu hizmete karşı olan üniversite yönetiminin 'politik mesaj vermek istediğini' savundu. Ekrem Başaran ise "Mağdur edildik. Dekanlığı mahkemeye vereceğiz." dedi.

Üniversitelerin tutumları, öğrencilerden tepki topluyor. EÜ Tıp Fakültesi'nden bu yıl mezun olan Ekrem Başaran, dekanlığın 207 kişiyi mağdur ettiğini söyledi. Bu aşamadan sonra hatayı ancak bakanlığın düzeltebileceğini ifade eden Başaran, "Dekanlıkla görüşüyoruz. Bütün planlarımızı bu atama üzerine kurduk." diye konuştu. Başaran, Devlet Hizmet Yükümlülüğü mevzuatına göre üniversitenin, isimleri mezuniyetten 15 gün sonra bildirme mecburiyeti olduğunu hatırlatarak, "Ne olursa olsun dekanlığı mahkemeye vereceğiz." dedi.

HÜKÜMETE TAKOZ KOYALIM!

Üniversite yönetimi ve EÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı yetkililerinin mecburi hizmete karşı olduğunu ve bu sebeple isimlerinin bakanlığa ulaştırılmadığını iddia eden mağdur öğrencilerden Uğur Kayhan ise, "Bazı idari görevdeki hocaların, 'Elimizden geldiğince hükümetin bu yasasına karşı çıkacağız.' diye söylediklerini duyuyoruz." dedi. Dekanlığın kendi fikir yapısındaki öğrencilerle bu karşı çıkışa öncülük yapmak istediğini öne süren Kayhan, "Politik bir mesaj vermek istiyorlar. Bizi mağdur ederek, sağlık sigortamızın üç ay geç başlamasına ve üç ay geç emekli olmamıza sebep olacaklar." şeklinde konuştu.

MEZUNLAR İMZAYA TAKILMIŞ

Öğrenciler mezun olurken bir belge düzenlendiğini ve rektörlüğe gönderildiğini kaydeden İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcı Prof. Dr. Fatiş Altıntaş, "Bu yıl geçen yıldan farklı bir uygulama yok. Özellikle yapılan bir şey yok." diyerek üniversiteyi savunuyor. İÜ Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin Saydam ise gecikmenin imza sürecinin uzamasından kaynaklandığını anlatıyor: "Rektör burada değildi. Tıp fakültesinden diplomalar imzalandı ve rektörlüğe gitti. Bizden çıktı."

İDDİALAR ARAŞTIRILACAK

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, listelerin 8 Temmuz'da bakanlığa bildirildiğini söylüyor. Hatayı soruşturacağını belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, öğrencilerin ileri sürdüğü politik mesaj verme iddiasının ise doğru olmadığını belirtti. Bu arada, bakanlık 7 Ağustos'a kadar bildirilmeyen isimlerin atamasının yapılmayacağını açıkladı.

Kaynak: Zaman

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 08:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
nihat
nihat - 10 yıl Önce

Bu kadar insanın doktorsuzluktan kıvrandığı ülkemizde gerçekten kasıtlı olarak böyle bir iş yapılmışsa ve bunu yapanlardan hesabı sorulmazsa söyliyecek bir şey yok tüm sözler tükenmiştir

banner39

banner36

banner37

banner35