banner39

TIR filosu kuran 'darbeci' bildiriye sahip çıktı

'Tır Filosu' kuran 27 Mayısçı Yüzbaşı Numan Esin, Yargıtay bildirisine sahip çıktı.

Arşiv 28.05.2008, 10:58 28.05.2008, 11:49
TIR filosu kuran 'darbeci' bildiriye sahip çıktı


Refik Koraltan'ın gelini Süheyla Koraltan'ın '27 Mayıs servet ihtilaliydi' şeklindeki sözleri tartışılıyor.

Koraltan, Zaman'a yaptığı açıklamada "Büyük sıkıntılar çektik. Bunları bize yaşatanlara bakın; kiminin TIR filosu, kiminin büyük şirketleri var. 27 Mayıs, her şeyden önce servet ihtilalidir." demişti. Koraltan'ın 'darbenin ardından servet sahibi olmakla' suçladığı isimler arasında eski Milli Birlik Komitesi üyesi emekli Yüzbaşı Numan Esin'in de bulunduğu ileri sürüldü.

Halen 1961 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olan Numan Esin, Esin Nakliyat'ın sahibi olarak biliniyor. Darbe sonrasında yaşanan yolsuzluklara örnek olarak ise 'Alyans Evler' gösteriliyor.

Darbeden sonra askerler, bozulan ekonomiyi düzeltmek için 'alyansınızı hazineye bağışlayın' kampanyası başlattı. Kampanyaya Vehbi Koç 26 kilo altın ve 1 bina bağışladı. İşçi, öğretmen ve öğrencilerden de yoğun katılım oldu.

Hazinede yüklü miktarda altın birikti. Ancak halk, Ankara Yücetepe'deki askerî lojmanların halktan alınan bu alyanslarla yapıldığı iddiasının ardından kampanyadan desteğini çekti.

'Alyans Evleri' iddiasını CHP de kabul ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, TBMM Genel Kurulu'nda 2 Nisan 2003'te yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"27 Mayıs 1960'tan sonra -hepiniz hatırlarsınız- bir alyans bağışı vardı. Halkımız alyansını bağışladı, onun karşılığında kendilerine beyaz, ucuz metalik alyanslar verildi. Sonra 'bu alyanslar ne oldu' diye araştırıldığında; işte, bir Alyans Evleri yapıldı, Alyans Mahallesi kuruldu; o kadar." Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de 9 Ağustos 2005 tarihli yazısında şunları kaydetmişti:

"27 Mayıs darbesinden sonra toplanan alyanslarla inşa edilen evlerin hangi 'Kuvvacı idealler' için harcandığını hepimiz çok iyi biliyoruz."

Benzer bir süreç 28 Şubat sürecinde yaşandı. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın yaptığı yolsuzluk operasyonları sırasında bazı paşaların batan bankaların yönetim kurullarında görev yaptığı ortaya çıktı. 1990-93 yılları arasında Kara Kuvvetleri komutanlığı yapan Muhittin Fisunoğlu, Hayyam Garipoğlu'nun Sümerbank'ında; eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, Cavit Çağlar'ın İnterbank'ında yönetim kurulu üyesiydi.

Çağlar ve Garipoğlu, bankaları fona devredilince cezaevine gönderildi. Yıllarca süren davalarda ağır hapis ve para cezası aldılar. Fisunoğlu hakkında takipsizlik kararı verildi, Koman'ın ifadesi bile alınmadı.

28 Şubat'ın generallerinden Güven Erkaya, Bank Ekspres'in ve sürekli el değiştiren Kanal 6'nın patronu Korkmaz Yiğit'in danışmanlığını yaptı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Vural Bayazıt ise Dinç Bilgin'in Etibank'ında yönetim kurulu üyeliği yaptı.

TAKSİM'DEKİ ANITA ÇELENK KOYDULAR

27 Mayıs darbesini gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi (MBK) üyeleri, Yargıtay ve Danıştay'ın bildirilerine sahip çıktı. '61 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı' adı altında örgütlenen MBK üyeleri, darbenin 48. yıldönümü sebebiyle Taksim'deki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Törene, Ankara'daki bir mitingde, 'Ordu Göreve' pankartı açan Türk Solu grubu da katıldı. Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkan Yard. Alev Coşkun'un da grupta bulunması dikkat çekti. Törende MBK üyesi emekli Yüzbaşı Numan Esin (soldan 4'üncü) ve Emanullah Çelebi hazır bulunurken MBK üyesi Sezai Okan'ın yerine kızı Seza Okan geldi. 'Numan Esin' imzalı yazılı açıklamada ise yargının, gücünü anayasadan aldığı belirtilerek bildirilere destek verildi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?