Tırnak batması ve tırnak sağlığı

Yanlış tırnak kesimi ve dar ayakkabı giymek tırnak batmasına sebep olduğu belirtildi.

Tırnak batması ve tırnak sağlığı


Uzmanların, 'kişinin yürümesini, iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir patoloji' olarak açıkladığı tırnak batmasının birçok sebebi var. Bunların başında yanlış tırnak kesimi ve dar ayakkabı giymek geliyor.

Bursa Özel Bahar Hastanesi'nden Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Murat Saylık, "Tırnak batmaları parmak ucunun her iki yanında veya tek taraflı olabilir. Sebep, genellikle yanlış tırnak kesimi uygulamaları, tırnağın yapı olarak içe dönük olması, dar ve topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı gibi sebeplerin birsi veya bir kaçı olmasıdır" dedi.

Bazen tırnak uç kısımlarının yan taraflardan deriye battığını ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlattığını belirten Op. Dr. Murat Saylık, bazen ise tırnağın yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebildiğini kaydetti. Her iki durumda da ilk bulguların ağrı ve şişme olduğunu dile getiren Dr. Saylık, batma bölgesinde kanama olabileceğini veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebileceğini söyledi.

Tedavi edilmediğinde ise iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabileceğini anlatan Op. Dr. Murat Saylık, "Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir. Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir. Çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek de tırnak batmasına sebep oluyor." diye ifade etti.

Tedavide tırnağın tamamen çekilmesinin geçici bir süre rahatlık sağladığını vurgulayan Dr. Saylık, tırnak tekrar çıkacağından, yeniden batma olacağının unutulmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, tırnak tamamen çekildiğinde hasta için daha ağrılı geçeceğine işaret eden Saylık, tırnak altı bölge yeniden tırnak çıkana kadar dış etmenlere karşı açık olacağından, hassasiyet ve ağrının da uzun süreceğini kaydetti.
 
Kaynak: CİHAN

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 21:10
banner53
YORUM EKLE

banner39