Tırnaklarınız sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Mantar gibi kendi hastalıkları olan tırnaklar, sedef, ekzema gibi bazı deri hastalıklarından da etkileniyor.

Tırnaklarınız sağlığınız hakkında ne söylüyor?


Tırnakların mantar gibi kendi hastalıkları olduğu gibi sedef, ekzema gibi bazı deri hastalıklarında etkilenir ve bozulurlar. Ayrıca deri dışı bazı organların hastalıkları da tırnaklarda çeşitli değişikliklere neden olurlar.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Buket Pençe, iç organ hastalıklarında en sık görülen tırnak değişikliklikleri şöyle sıralıyor:

TIRNAĞIN AYRILMASI: Sedef hastalığı, tırnak mantarı, parmak uçlarındaki ekzema, bazı ilaçlar, dolaşım bozukluklukları, doğumsal deri bozuklukları, tiroid hastalıkları bu görüntüye neden olabilir.

TIRNAK KIRILMALARI: En sık nedeni dolaşım bozukluğu ve demir eksikliği anemisidir.

TIRNAKLARDA TABAKALANMA: Tırnakların ucunun baklava hamuru gibi tabakalara ayrılmasıdır. Bazı kan hastalıklarında, AIDS hastalığında ve bazı pankreas hastalıklarında görülür. SarI tIrnak sendromU: Tırnaklarda öncelikle büyüme durur, birkaç ay sonra ise tırnaklar sarı veya yeşilimsi bir renk alır. Kalınlıkları bazen normal, bazen biraz daha kalın olur. Tırnak ayrılmaları, bombelenme, tabakalanma da olabilir. Parmak uçlarında, yüzde, topuklarda şişme oluşur. Ayrıca bu sendromda akciğer ve akciğer zarı hastalıkları da bulunur. Bu üç belirti en sık immün sistem yetmezliklerinde, bazı ilaçların kullanımında , sinir sistemi hastalıklarında, meme, akciğer, mesane kanseri ve lenfomada görülür.
Enİne çukur çİzgİler: Tırnağın oluşumunda geçici duraklama nedeniyle kızıl, kızamık, kabakulak, zatürree, grip, tifüz, sarılık gibi enfeksiyonlarda sıklıkla görülür. Kötü beslenme, kalsiyum, çinko, B3 vitamini eksiklikleri, tırnak çevresi hastalıkları, hormonal hastalıklar, dolaşım bozuklukları nedenleri arasındadır.
KAŞIK TINAK: Tırnak kaşığın içi gibi çukurlaşır. Demir eksikliği anemisi, polisitemi, koroner hastalıklar, hormon hastalıkları (guatr, diabet), mantar hastalıkları, beslenme bozukluğu, bağ dokusu hastalıkları, kimyasal maddelerle temas, sürekli klavye kullanımı ve sedef gibi cilt hastalıklarında görülür.
TIRNAKLARDA KÜÇÜK KANAMA ÇİZGİLERİ: Tırnak altına kıymık batmış gibi görünür. Kalp içindeki zarın enfeksiyonu yüksek irtifada yaşamak, bağ dokusu hastalığı, siroz, barsak solucanları, mide ülseri, hipertansiyon, sedef gibi deri hastalıkları, diyaliz hastalarındaveküçük travmalardan sonra görülebilir.
Çomak Parmak: Parmaklar trampet bagetine benzer. İlk kez milattan önce 1. yüzyılda Hipokrat, bir akciğer hastasında tarif etmiştir. En çok parmak uçları ve dudakları moraran kalp hastalarında veya akciğer hastalarında görülür. Ayrıca karaciğer sirozu ve tiroid hastalıklarında da ortaya çıkabilir.

TIRNAKTA BEYAZ LEKELER: Kısmen veya tüm tırnakta, nokta veya çizgi şeklinde, doğumda veya sonradan olabilir. Tüberküloz, nefrit, lenfoma, donuk yaralanması, kanser metastazları, tifo, siroz, cüzzam, ülseratif kolit, tırnak yeme, kanser ilacı kullanımı, sert manikür nedeniyle görülebilir.

Kaynak: Yenişafak


 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 22:51
banner53
YORUM EKLE

banner39