banner39

TİT'in kurucusu Alman ajanı çıktı

Kamuoyunda Türk İntikam Tugayı'nın (TİT) olarak bilinen örgütün kurucusu hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Arşiv 28.08.2007, 08:44 28.08.2007, 12:59
TİT'in kurucusu Alman ajanı çıktı

Akın Birdal suikastinin azmettiricisi ve Danıştay saldırısından bu yana vatansever çetelerle ilgili soruşturmada adı sık sık gündeme gelen Türk İntikam Tugayı'nın (TİT) kurucusu Semih Tufan Gülaltay'ın da Alman narkotik istihbarat birimiyle muhbirlik için işbirliğine gittiği ortaya çıktı.

Sabah'ın ele geçirdiği Tübingen Eyalet Savcılığı'na ait 1994 tarihli belgeye göre, Alman Narkotik İstihbarat Dairesi Semih Tufan Gülaltay'a muhbirlik teklif etti. Ancak Tübingen Savcısı Robi Hippler, Gülaltay'ın muhbirlik kadrosuna alınmasını onaylamadı.

Emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin için de Alman istihbaratıyla ilişkiye geçtiği iddiaları ortaya atılmıştı. Son olarak İstanbul Organize Suçlar Şubesi ekiplerinin yaptığı 'Piyon' operasyonunda, "adam kaçırma, çek senet tahsilatı, ölüme sebebiyet verme, yaralama ve haraç" gibi 22 ayrı suçlamanın yöneltildiği Semih Tufan Gülaltay, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Gülaltay'a ajanlık teklifi yapıldığı dönemde Alman emniyetinde teknik takip memuru ve çevirmen olarak görev yapan araştırmacı Talip Doğan Karlıbel'e göre, Klaus Schleppi'nin başında bulunduğu Narkotik İstihbarat Ortadoğu İstasyon Şefliği 1994 yılında, uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olarak Semih Tufan Gülaltay'la temasa geçti.

HEMEN KABUL ETTİ

Karlıbel sonraki süreci şöyle anlatıyor: "Ömür boyu Almanya'da ikamet izni alabileceği ve yakalattığı uyuşturucuya karşılık ikramiyeler alacağı söylendi. Gülaltay bu teklifi hemen kabul etti ve uyuşturucuya karşı olan antipatisini de dile getirdi. Savcılık gönderdiği yazıda, 'Bu şahıs ile çevresindekilerin kültür seviyeleri düşük. Sırf kendi çıkarları için bu tip işbirliğine gittiklerini savcılığımız düşünmektedir. Bu sebeple bu işbirliğini reddediyoruz' deyip onaylamadı."

Tutkun Akbaş/Sabah

Yorumlar (2)
ali ali 15 yıl önce
tit daha geçen sene diyarbakırda yaptığı eylemde on kişiyi öldürdü. bu ölenlerin çoğu çocuktu içişleri bakanı katilleri bulacağız dedi...bırakın katilleri bulmayı olayın üstü ört pas edildi...
YILMAZ KAMAN 15 yıl önce
bunların nerden geldiiği ne oldukları zaten başından belliydi. Yıllardır bu memleketin suyun içenlere bir haller oluyor. Ya CİA ya KGB ya MI5 mutlaka birilerinin değirmenine su taşıyanlar çıkıyor. Allah sonumuzu hayr eylesin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?