banner39

Tlos Antik Tiyatrosu gün ışığına çıkıyor

Bakanlar Kurulu kararıyla yaklaşık 3 yıl önce kazı çalışması başlatılan Tlos Antik Kenti'ndeki tiyatroda da çalışma yapılmaya başlandığı bildirildi.

Arşiv 20.08.2007, 09:10 20.08.2007, 09:10
Tlos Antik Tiyatrosu gün ışığına çıkıyor

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, MS 2. yüzyıl Roma dönemine ait, Muğla'nın Fethiye ilçesine 35 kilometre mesafede bulunan Yaka köyündeki Antik Tlos Kenti'nde, 3 alanda sürdürülen kazı çalışmalarının yanı sıra antik tiyatroda çalışma yapılmaya başlandı.

Akropol, hamam ve stadyumdaki kazı çalışmalarını Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü yürütüyor. Arkeolog Prof. Dr. Havva Işık başkanlığındaki kazı çalışmasına ''üniversite bilim heyeti'' ve öğrencilerinden 26 kişi ile 6 kişilik Alman bilim heyeti ve 4 kişiden oluşan harita ekibi de katılıyor.

Bu yıl 45 gün süreceği bildirilen kazı çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeterli ödenek ayırdığı, bu nedenle işçi sayısının artırıldığı öğrenildi. Almanya'nın Makdeburg Üniversitesi'nden gelen ekip, antik kentin yerleşim planını çıkarıyor. Prof. Dr. Havva Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Tlos Antik Kenti'nin, Likya'nın en önemli kentlerinden olduğunu söyledi.

Kentin geçmişinin MÖ 5 ve 6 bininci yıllara uzandığını ifade eden Işık, şöyle konuştu: ''Likya akropolü, Likya döneminin kaya mezarları ve anıtları, antik tiyatro, burada bir arada bulunmaktadır.

Antik tiyatro, Roma çağında bir anıt eserdir. Bugüne kadar hiç çalışma yapılmamıştır. 3 yıl önce başlattığımız akropol, kaya mezarları ve stadyum kazı çalışmalarına bu yıl antik tiyatroyu da ekledik. Burada ilk kez çalışma yapılıyor.''

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?