banner39

TMSF başkanı Ertürk: Savaş baltalarını hazırlıyorlar

TMSF Başkanı Ertürk, görev süresinin sonuna geldiğini belirterek, çok sayıda insanın kendisine karşı savaş baltalarını çıkarttıklarını söyledi.

Arşiv 18.12.2009, 19:10 18.12.2009, 19:10
TMSF başkanı Ertürk: Savaş baltalarını hazırlıyorlar


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, ''Şu anda görev süremizin sonuna yaklaştığımızdan cesaret bulan çok sayıda insan, savaş baltalarını çıkarmak ve hazırlamakla meşguller. Ama bunlar hiçbir zaman bizi korkutmayacaktır'' dedi.

Ertürk, İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) tarafından düzenlenen ''Kamu Yönetiminde Başarının Temeli'' konu konferansta yaptığı konuşmada, 2003'ten beri sürdürdüğü 6 yıllık TMSF Başkanlığı dönemini değerlendirdi.

TMSF'nin 18,5 milyar dolarlık tahsilat düzeyine ulaştığını ifade eden Ertürk, ''Önümüzdeki dönemde 3,5 milyar dolara yakın bir tahsilat düzeyi rakamı ile 22 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Burada 30 milyar dolarlık bir kamu kaynağı kullanıldı, TMSF bankaları için, bunun 22 milyar dolarını geri kazanmış olacağız'' dedi.

Ertürk, şunları kaydetti:

''Bu rahat şartlarda elde edilmiş bir başarı değil. Görev süremin sonuna gelmiş bir insan olarak önümüzdeki dönemde benim şahsıma ve buradaki arkadaşlarıma yönelik savaşın çok daha şiddetli biçimde devam edeceği hissi içindeyiz.

Bu beklenti içindeyiz. Burada ayağımız hiçbir zaman yerden kesilmiş değil. Toplumsal işleyişin bütün hastalıklarından, gelecekte bize fatura edileceğine dair bir endişemiz elbette var.

Burada şöyle de bir rahatlığımız var; biz yanlış bir iş yapmama dikkati ve özeni içinde hareket ettik. Yargı tarafından yanlış görülen işlerimiz de yargı kararlarıyla değişti.

Ama doğru yaptığımız işler dolayısıyla eğer bir belaya uğrayacaksak, bu sadece bizim uğrayacağımız bir bela değil bütün toplumun uğrayacağı bir beladır. Bütün toplumla bunu en açık bir şekilde paylaşacağımızı herkes de bilsin.''

Bundan sonra başlarına gelecek, karşılarına çıkacak her türlü savaş aracını topluma teşhir etmekte hiçbir kararsızlık, gevşeklik göstermeyeceklerini dile getiren Ertürk, bundan sonraki misyonunun artık TMSF Başkanı olarak değil, bu toplumun en zor şartlarda da bir kamu görevlisi olarak iş yapmak gibi bir cesaret sergilemiş olan insanın başına gelecek belaların tarihini yazmak ve bu tarihi topluma teşhir etmek olduğunu belirtti.

Ertürk, ''Bu tarih benim için ve arkadaşlarım için bir şeref tarihi olacaktır. Bu çok kolay olmayabilir. Bunun işaretlerini de görüyorum. Şu anda görev süremizin sonuna yaklaştığımızdan cesaret bulan çok sayıda insan, bunlar çok farklı kesimlerde olabilir, savaş baltalarını çıkarmak ve hazırlamakla meşguller.

Ama bunlar hiçbir zaman bizi korkutmayacaktır, hiçbir zaman bizi ürkütmeyecektir. Bunu göze alarak bu işleri yaptık ve bundan sonra bu işleri sürdürecek insanların da bunu göze alması gerekiyor'' diye konuştu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, ''Uzan Grubu'nun kırmızı bültenle aranan birinci adamı Kemal Uzan'ın, benim şahsımı hedef alan, savcılığa yaptığı suç duyurusu dolayısıyla bugün soruşturma geçiriyoruz. Nereden bakarsanız bakın trajikomik durum. Türkiye hukuk mekanizması maalesef bu kötü kullanımlara açık'' dedi.

Ertürk, İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) tarafından düzenlenen ''Kamu Yönetiminde Başarının Temeli'' konu konferansta yaptığı konuşmada, konuşmasının başlığının hesap verme olarak tanımlandığını ifade eden Ertürk, ''Biz aslında ilk defa hesap veriyor değiliz. 6 yıldır yaptığımız her iş kamuoyunun gözü önünde bir hesap verebilirlik anlayışı içinde geçti. Burada, belki bu hesabın nihai bilançosunu çıkaracağız'' dedi.

Ertürk, TMSF'nin bir kamu kurumu olduğunu, kamuya 30 milyar dolarlık, işleyen faizleriyle beraber 60 milyar dolara kadar uzanan bir maliyeti tasfiye etme, geri kazanmak gibi bir faaliyet içinde bulunduğunu anlattı.

Ahmet Ertürk, TMSF'nin Türkiye'ye bir başarı öyküsü armağan etme ve uluslararası global sistemin istikrarına katkıda bulunma vizyonlarını bugün önemli ölçüde ulaşmış durumda olduğunu belirtti.

TMSF'nin her şartta batık bankaların kamuya maliyetini aşağıya çekmeye kararlı olduğunu ifade eden Ertürk, ''Toplumun bütün kesimleri, kamu yöneticileri, politikacılar bunun unutulacağı, bu maliyetin toplumun sırtına kesin olarak kalacağı gibi bir inanç içindeydi. Bu inancın tarihsel temeli de vardı. Çünkü hep öyle olmuştu. Türkiye'de yapanın yanına kar kalmıştı. Ama TMSF'nin bunu değiştirmek, bu sancılı yürüyüşte toplumun desteğini almak için toplumla olan iletişimini iyi yönetmesi gerekiyordu. O amaçla hareket ettik ve bunu hedef kitlemize yansıttık'' dedi.

Telsim şirketini devraldıklarında abone sayısının 5 milyonun altına düştüğünü anımsatan Ertürk, abone sayısını 11 milyona çıkararak 1,5 yıl içinde herkesin battı gözüyle gördüğü bir şirketi 4,5 milyar dolar değerle satabildiklerini, bunun yasal altyapıyı kurmakla mümkün olduğunu vurguladı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?