TMSF krizi yakından takip ediyor

Başkanı Ahmet Ertürk, finansal kriz karşısında alternatif senaryolar hazırladıklarını söyledi.

TMSF krizi yakından takip ediyor


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), küresel mali krizi yakından takip ediyor. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, kriz karşısında alternatif senaryolar hazırladıklarını söyledi. Ertürk, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalar açısından da sorun olmadığını vurguladı.

CNN Türk'te yayınlanan Eğrisi Doğrusu programına katılan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, küresel finansal krizin Türkiye'ye etkisini değerlendirdi.

Küreselleşme süreci ile finans sektöründe yaşanan krizin önce yok sayıldığını, sonra küçümsendiğini, şimdi ise ciddi tedbirler alma ve hiçbir kurumu kendi kaderine bırakmama dönemine girildiğini kaydeden Ertürk, söz konusu sürecin Türkiye'ye de etkileri olacak bir süreç olduğunu vurguladı.

Finansal krizi yönetme becerisi anlamında ABD ile Avrupa arasında farklılıkların ortaya çıktığını ifade eden Ertürk, şöyle konuştu:

"ABD başından beri daha proaktif davranarak hızlı kararlar aldı. Avrupa ise krizin Avrupa'ya etkilerini küçümseyerek ve 'bize bir şey olmaz' diyerek başladı. AB ilk defa böyle bir krizle karşı karşıya kaldı. Maalesef AB'nin ortak mekanizmaları burada işlememeye başladı.

Ortak mekanizmalardan karar çıkmayınca da ulusal otoriteler kendi kararlarını üretmeye başladı, bu defa da ortaya bir karmaya çıktı. Bir de aynı para birimi ve neredeyse tek piyasaya haline gelen bir kıtada ülkelerin kendisine avantaj sağlayacak bir karar almasının piyasanın tümüne zarar veren bir etkisi oldu. Şimdi bunlar görülmeye başlanınca Avrupa'da da artık ortak kararlar üretilmeye başlandı."

Bugün Avrupa'da da ABD'de de artık hiçbir bankanın kendi kaderine terk edilmediğini ve ulusal bir sahiplenme duygusuyla hareket edildiğini belirten Ertürk, bu sürecin Türkiye'ye de olumlu yansıyacağını söyledi.

Kaynak: CNN Türk

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2008, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER