TOBB Arap Şirketlerini yatırıma çağırıyor

TOBB Başkanı Arap ülkelerine yatırıma çağırırken, 8 Arap ülkesinin maliye bakanı İstanbul'da topalndı.

TOBB Arap Şirketlerini yatırıma çağırıyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırım imkânlarının değerlendirilmesi hedefleriyle kurulan Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun beşincisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin katılımıyla 10–11 Haziran’da İstanbul’da yapılacak

LÜBNAN BAŞBAKANI’DA KATILACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde toplanacak olan 5nci Türk-Arap Ekonomi Forumu’na  (TAF’2010), Lübnan Başbakanı Saad Hariri’de katılacak. Ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa ve TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere 700 Türk ve Arap üst düzey katılımcı forumda bir araya gelecek.

TÜRK-ARAP EKONOMİ  ZİRVESİ

Maliye Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Arap Ligi’nin resmi desteğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliğinde, Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) tarafından gerçekleştirilecek olan TAF’2010, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başkanlığında ve Fas, Lübnan, Irak, Katar, Kuveyt, Sudan, Suriye ve Ürdün Maliye ve Ekonomi Bakanlarının katılımlarıyla “Türk-Arap Finans Oturumu”na da evsahipliği yapacak.

ORTAK İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Şimşek: “Türk Arap Ekonomi Forumu’nun; bölgemizde daha derin ekonomik entegrasyonun gerçekleştirilmesi, yeni işbirliği imkanlarının ve ortak projelerin artırılması bakımından önemli bir vesile olduğunu düşünüyorum. Türkiye, tarihsel ve kültürel bağlara sahip olduğu Ortadoğu bölgesinde barış, huzur ve istikrarın sağlanmasına büyük önem vermektedir. Körfez ülkeleri, petrol ve doğalgaz ihracının yanında sermaye de ihraç etmektedir. Önümüzdeki dönemde hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin finansmanına körfez ülkelerinin büyük katkı yapacaklarına inanıyorum. Arap yatırımcıları sağlık, turizm, bankacılık ve enerji sektörleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliği yapmaya davet ediyorum.” dedi.

TÜRK-ARAP DİPLOMASİ  ZİRVESİ 

3 Kasım 2007 tarihinde imzalanan Türk-Arap İşbirliği Çerçeve Anlaşması  uyarınca kurulan “Türk-Arap İşbirliği Forumu- Dışişleri Bakanları Toplantısı” da TAF’2010 ile birlikte başlayacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti ile İstanbul’a gelecek olan Arap Dışişleri Bakanlarının da katılımıyla “Ortak Açılış” şeklinde çalışmalarına başlayacak olan bu görkemli platform, dünyanın bir kez daha İstanbul’a ve İstanbul’dan verilecek mesajlara odaklanmasını sağlayacak.

HERTÜRLÜ  İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

“Bankacılık ve Finans İlişkileri, Türkiye’de Arap Yatırımları, Tarım ve Gıda’da İşbirliği İmkanları, Hizmet Sektöründe ve Üretim Sanayinde Karşılıklı Yatırımlar, Müteahhitlik, Enerji, Taşımacılık ve Alt Yapı Hizmetlerinde Yeni Projeler” temel başlıkları ile toplanacak olan TAF’2010 için TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti; “Türk – Arap Ekonomi Forumu’nda önümüzdeki iki önemli perspektif olacak: Ticaret perspektifi ve yatırımlar perspektifi. Zirâ Arap ülkelerinde olmayan ne var? Her şey var: Enerjiden turizm potansiyeline, sanayi gücünden finansman olanaklarına, Allah bizlere her türlü imkânı vermiş.

Geçen yıla kadar dünyanın en büyük ihracatçısı olan ve trilyon doların üzerinde ihracat yapan Almanya ihracatının yüzde 76’sını Avrupa ülkeleriyle yapıyor.”

HEM KOMŞU HEM KARDEŞİZ

Bizler birbirimizin sadece komşusu değil, aynı zamanda kardeşi olan ülkeler olarak daha fazla ticaret yapmanın gerekliliğin söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu noktada İslam ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşmaları tesis edilmeli ve uluslararası hukuka uygun olarak pozitif ayrımcılık güdülmesi gerektiğine işaret etti. Hisarcıkloğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Bir diğer önemli konu ise yatırımlardır. Bugün enerji ihracatçısı olan İslam ülkelerinin en önemli gayesi nedir? Sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma için enerji-dışı gelirlerini artırmak. Bu ülkelerin başta bankacılık-finans, gayrimenkul, hava taşımacılığı, alanları olmak üzere hizmetler sektöründe yatırımları yoğunlaşıyor. Ama sürdürülebilir kalkınma için iki alanda yatırımlar yapılması gerekiyor. Bu alanlar sanayi ve tarım alanlarıdır. Ancak sadece enerji ihracatına odaklanan ülkeler sanayi alanında rekabetçi olamazlar.”

SANAYİ  VE TARIMDA YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ

Arap ülkelerine açık bir çağrım var, diyen Hisarcıklıoğlu, sanayide ve tarımda yatırımlarını Türkiye’ye yapmalarını tavsiye etti. Bir diğer konuda 3. ülkelerde işbirlikleri. Kafkasya’da, Orta Asya’da, Balkanlar’da, Kuzey Afrika’da, Sahra Altı Afrika’da “Türk şirketlerle ortak olun” mesajı vereceğiz, diyen Hisarcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Zira bu coğrafyayı en iyi bilenler Türk yatırımcılardır. Biz hem buraların iş yapma kültürünü biliriz hem de riskleri daha iyi yönetiriz. Arap ülkelerinin danışmanlığını yapan, yatırımlarını yönlendirebilen şirketler New York, Londra ya da Paris merkezli. Onlar Türkiye’ye mesafeli bakabiliyorlar. Oysa fırsat artık burada. Forumda Arap CEO’lara “ Avrupa’nın doygunluğa ulaşmış ve gerileyen pazarlarında yatırım yapmanın bir geleceği yok. Gelecekte var olmak istiyorsanız, şirketlerinizi muhafaza etmek ve büyütmek istiyorsanız, Türkiye’de yatırım yapın” diyeceğim.”


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 21:41
banner53
YORUM EKLE

banner39