banner39

TOBB Cumhurbaşkanlığı için tarafsız

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş aleminin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi gibi hareket edemeyeceğini belirterek, “Biz bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıktayız” dedi.

Arşiv 15.04.2007, 13:25 15.04.2007, 13:25
TOBB Cumhurbaşkanlığı için tarafsız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş aleminin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi gibi hareket edemeyeceğini belirterek, “Biz bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıktayız” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen “Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Sarp Sınır Kapısı'ndaki modernizasyon çalışmalarının 2008 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında 35 milyon YTL yatırım yapılacağını belirten Hisarcıklıoğlu, Karadeniz Sahil Yolu'nun ulaşıma açılması ve Sarp Sınır Kapısı'nın modernleşmesiyle, Karadeniz'in ekonomik çehresinin iki kat daha fazla değişeceğini kaydetti.

ARKA BAHÇE GİBİ HAREKET EDEMEYİZ


Bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türk iş alemi hiçbir siyasi partinin arka bahçesi gibi hareket edemez. Biz bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıktayız” dedi.

Hisarcıklıoğlu, ne başbakandan, ne bakandan, ne de müsteşarlarından hiçbir talebi olmadığını ifade ederek, “Benim talebim Türk özel sektörü, Türk ekonomisiyle ilgili. Bütün taleplerimiz sizler için. Bunlar bazen başka manalara çekiliyor, ancak o da önemli değil. Bizim talebimiz Türk özel sektörünün başkanı olmak. Türkiye'de 1 milyon 300 bin tüccar ve sanayicinin başkanı olmak en büyük gurur ve şereftir” diye konuştu.

İŞSİZLİK BÜYÜK BİR SORUN

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geleceği için bütçe açığı vermemenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Seçtiğiniz kişiler, IMF'den emir almak zorunuza kalıyorsa, 'bütçene açık verdirme kardeşim' diyeceksiniz. Emir almak hoşuna gidiyorsa, yapacak bir şey yok. Bizim millet emir vermeye alıştığı için IMF'den, Dünya Bankası'ndan emir almak zorumuza gidiyor. Atalarımız söylemiş, 'bugün borç alan, yarın emir alır' diye. Bugün borç alıyorsanız, yarın da emir almaya mecbursunuz.”

Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin sosyal olarak işsizlik olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu böyle giderse çok büyük sorunlar yaşarız. Toplam işsizlik son 10 yılda yüzde 60 artmış. Ne Cumhurbaşkanı seçimi, ne şu, ne de bu, Türkiye'nin en büyük sorunu işsizliktir. Memlekette işsizlik, ekonomi birinci meseleyken, siyasi meseleler birinci sırada olamaz. Hepimiz buna odaklanmalı, çözmeye çalışmalıyız” diye konuştu.

BİRÇOK ALANDA REFORM YAPILMALI

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de hukuk ve yargı reformundan başlayarak, kamu yönetimi, eğitim, sosyal güvenlik, çalışma ve vergi reformu ile sanayi, tarım ve turizm stratejisi oluşturularak, rekabet sistemini yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Bunun yapılmaması halinde Türkiye'nin kaybedeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Özel sektör olarak devletten para, pul istemiyorum. Tek isteğim rakiplerim hangi sahada oynuyorsa bende aynı şartlardaki sahada futbol oynamak. Bana bu sağlanırsa geçmişte yaptığımız gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye'yi dünyada birinci noktaya getirip getirmiyor muyuz görülür.”

Konuşmaların ardından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Eren, Hisarcıklıoğlu'na plaket, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Sebahattin Arslantürk ise Sürmene bıçağı hediye etti.

Daha sonra 50 yılını dolduran oda üyeleri, 2005 yılı kazançları üzerinden yüksek düzeyde gelirler ve kurumlar vergisi ödeyenler ile ihracatçılara ödülleri verildi.

AA

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?