TOBB-ETÜ'den bir ilk: KOBİ Hastanesi

TOBB ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi KOBİ'ler için KOBİ Hastanesi kuruyor.

Arşiv 08.12.2008, 19:11 09.12.2008, 11:50
TOBB-ETÜ'den bir ilk: KOBİ Hastanesi

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni  

İşletmelerin hayatta kalabilmeleri ve başarılarını sürdürebilmeleri yenilik yapmalarına bağlı. Dışa dönük stratejiler oluşturan yönetim yapısı oluşturabilmeleri ve etkin ekonomik kararlar alabilmeleri için işletmelerin beyni olan yönetim kadrolarının eğitilmeleri gerekiyor. ETÜ-SEM bu açığı doldurmak için KOBİ yöneticilerini eğitim programlarına davet ediyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor.

KOBİ hastanesi, kendisinden talepte bulunan firmalar ile yapacağı görüşmeler sonucunda firmanın avantajlı ve dezavantajlı durumlarını ortaya koyuyor. Firma içi analizler ile bunları sayısal veriler haline dönüştürülüyor.

Belirlemiş olduğu standartlar aracılığı ile de firmanın mevcut durumunu, sorunlarını ve bu sorunların çözümünü uygulamalı olarak bir danışman gibi çözüyor. KOBİ hastanesi firmalarda vereceği eğitimleri uygulamalı eğitime dönüştürür.

Bölgesel pazarların kurulmasına yardımcı olacak

KOBİ hastanesi sadece danışman destekli uygulamalı eğitim yanında, KOBİ'lere pazarlara ilişkin temel bilgiler verecek, yatırımdan işletme dönemine kadar ve işletme döneminde karşılaşılan problemlerin çözümünde de yardımcı oluyor.

Küreselleşmeye giden yolda işletmelere yol gösterecek. KOBİ hastanesi ile işletmeler güvenli bir yerden belge ihtiyaçlarını giderebilecek, gerçek anlamda yapacakları Ar-Ge faaliyetlerini, Ar-Ge faaliyetlerinin finansmanını sağlayabilecekler.

Hatta ileriki aşamalarda bölgesel pazarların kurulması ile birlikte KOBİ'lerin halka açılmalarında danışmanlık görevi yürütebilecek ve zamanla hastanede oluşacak bilgilerle birlikte KOBİ'lerin de görüşleri alınarak bir derecelendirme şirketi gibi görev yapabilecek. http://www.etu.edu.tr/

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?