banner39

TOBB: Herkes kendi yetki alanıyla ilgilensin

TOBB, Yargıtay'ın bildirisi üzerine gerilen ortamda "gerilimi artırmaktan kaçınmalıyız" uyarısında bulundu.

Arşiv 24.05.2008, 17:52 24.05.2008, 17:53
TOBB: Herkes kendi yetki alanıyla ilgilensin

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) yapılan açıklamada, son günlerde Türkiye'nin gergin bir süreçten geçtiği belirtilerek, ''Mevcut gerginliği artırmaktan kaçınmalıyız'' denildi.

TOBB'dan "Kamuoyuna Duyuru" başlığıyla yapılan açıklamada, yaşanılan gergin sürecin Anayasal kurumlar arasında olması gereken ahengi bozmaya yönelik bir hal almasının üzüntüyle karşılandığı ifade edildi.

Parlamenter demokrasinin kuvvetler ayrılığı prensibine dayandığı hatırlatılarak, yasama, yürütme ve yargı erklerinin görev ve sorumluluklarının Anayasa'da açıkça tarif edildiği vurgulandı.

Kurumlar arası işleyişin ahenginin bozulmasının devleti zaafa uğratacağı, bu nedenle yasama, yürütme ve yargı organlarının görev ve yetkilerini Anayasa'nın kendilerine çizdiği sınırlar dahilinde kullanmaları ve birbirlerinin yetki alanlarına girmemeleri gerektiği belirtildi.

Her üç kuvvetin de birbirinden bağımsız, tarafsız olması ilkesi ve Anayasa çerçevesinde görev ve sorumluluklarını birbirlerini etki altına almaya çalışmadan ve üstünlük mücadelesine girmeden yerine getirmelerinin esas olduğu ifade edildi.

Duyuruda, yargının siyasallaşmaması, siyasete müdahale etmemesi, yasama ve yürütmenin de yargıya müdahale etmemesi gerektiğini vurgulandı.

Açıklamada, "Böyle bir süreçte herkes sorumluluğunu idrak eden bir anlayışla hareket etmeli ve mevcut gerginliği artırmaktan kaçınmalıdır. Siyasi ve ekonomik istikrarın temini, uluslararası itibar ve algılanışımızın zedelenmemesi için problemlerin itidal ve sağduyu içinde çözülmesi konusunda tüm taraflar üzerine düşeni yapmalıdır" ifadesi kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?