TOBB Ortadoğu'da organize sanayi bölgesi kuracak

TOBB, Ortadoğu'da organize sanayi bölgesi kurulması için çalışma başlattı.

TOBB Ortadoğu'da organize sanayi bölgesi kuracak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin Ortadoğu'da organize sanayi bölgesi kurulması yönünde bir çalışma içinde olduğunu söyledi. Budak, TOBB'un Suriye-Ürdün sınır kapılarında modernleşme çabalarının olduğunu, bunun ülkeler arasında ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Antalya'ya gelen Suriye-Ürdün Serbest Bölge Genel Müdürü Hasan Merii Al Khayrat ve Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Dr. Muntaser Jaafar beraberlerinde işadamlarından oluşan bir heyetle ATSO'yu ziyaret etti.

Suriye-Ürdün Serbest Bölge Genel Müdürü Hasan Merii Al Khayrat, ziyaretin amacının iki ülkenin birlikte oluşturdukları Suriye-Ürdün Serbest Bölgesi'nin faaliyetlerini aktarmak, bölgeyi tanıtmak ve karşılıklı yatırımlarda bulunmak olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk defa bu amaçla Antalya'yı ziyaret ettiklerini belirten Khayrat, "Bunun bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Antalyalı iş adamlarını ülkemizde görmek istiyoruz." dedi.

ATSO Başkanı Budak da, Suriye ve Ürdünlü konuklara Antalya ekonomisi yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Heyetin ziyaretlere Antalya'dan başlamasının kendilerini memnun ettiğini belirten Budak, ülkeler arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmaları ve vizelerin kaldırılması sayesinde ilişkilerin her alanda gelişme kaydettiğini bildirdi. Turizmde Antalya'nın yakın komşularıyla olan turist alış verişinin istenen düzeyde olmadığını vurgulayan Budak, "Tarifeli uçuşların artması ve vizelerin kalkmasıyla, Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerimizden gelen turist sayısının artacağını umuyoruz." diye konuştu.

Budak, ziyaretin anısına Suriye-Ürdün Serbest Bölge Genel Müdürü Hasan Merii Al Khayrat ve Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Dr. Muntaser Jaafar'a birer plaket verdi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39