banner39

TOBB'un Cumhurbaşkanlığı tavrı pazartesiye

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşlerini pazartesi yyapılacak Yönetim Kurulu Toplantısında belirleyeceklerini ve Başbakan Erdoğan'a ileteceklerini söyledi.

Arşiv 05.04.2007, 18:29 06.07.2018, 09:31
TOBB'un Cumhurbaşkanlığı tavrı pazartesiye

Resmi büyütmek için tıklayın  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Görüşlerini Pazartesi Günü Yapılacak Yönetim Kurulu Toplantısında Belirleyeceklerini ve Başbakan Erdoğan'a İleteceklerini Söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığına TOBB onay verdi" şeklindeki haberlerin yanlış anlaşıldığını, onay yerinin TBMM olduğunu belirterek, sivil toplum örgütü olarak bu konudaki görüşlerini pazartesi günü yapılacak yönetim kurulu toplantısında belirleyeceklerini ve Başbakan Erdoğan'a ileteceklerini kaydetti. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün bazı gazetelerde bulunan, "Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığına TOBB onay veriyor" haberlerinin hatırlatılması üzerine, yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, kimsenin kendisini seçilmişlerin üzerinde görmemesi gerektiğini, karar merciinin TBMM olduğunu belirterek, TOBB'un demokratik bir kurum olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde sivil toplum örgütleriyle istişare yapılacak olması katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde olumlu bulunuyor. Doğru olan da bu, gelişmiş ülkelerde yapılan mekanizmanın aynısı. Bizim görüşmelerimiz ancak istişari mahiyette olabilir, onay verme noktasında olamaz" dedi.

Pazartesi günü yapacakları yönetim kurulu toplantısındaki gündem maddelerinden birini bu konu olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, buradan çıkacak sonucu Başbakan Erdoğan'a ileteceklerini kaydetti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kuralların Anayasa'da yazılı olduğunu, bu kurallara göre üç Cumhurbaşkanı seçildiğine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı seçiminin bu kurallara göre seçilmesini savunduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Ekonomik ve siyasi istikrar çok önemli. Bu seçim 'kim seçilirden' daha çok, istikrarı bozacak işlere hiç birimizin temesül etmemesi lazım. Türkiye'yi önü açık, dünyanın en 10 zengin ülkesi arasına sokmak" dedi.

Kuveyt başbakanı El Sabah ile yaptıkları görüşmeye ilişkin soru üzerine Hisarcıklıoğlu, Kuveyt'in finans alanıyla ilgilendiklerini belirterek, bankacılık noktasında da ilgileri yerler olduğuna dair duyumları olduğunu aktardı.

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile yaptıkları görüşmenin içeriğinin sorulması üzerine Hisarcıklıoğlu, Türk girişmiciler olarak Filistin ve İsrail sorununa ne katkı sağlayabileceklerini konuştuklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, kurulu bulunan sanayi bölgesini canlandırma hedefi çerçevesinde Filistin'de 50 fabrikanın kurulması ve buna paralel olarak 10 bin kişinin istihdamını sağlamaya yönelik bir projeye Dünya Bankası'nın destek olacağını söylediğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, bu projeye Dünya Bankası'nın gözlemci olarak katılacağını da ifade etti.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?